Přeskočit na obsah

jak na rekonstrukci bytu krok za krokem

  Jak postupovat při rekonstrukci bytu. Rekonstrukce bytu je komplexní proces od návrhu, projektu, rozpočet a samotnou realizaci.
   

  1. Návrh rekonstrukce

  Chystáte se předělat starý byt, tak aby vyhovoval vašim požadavkům a současnému způsobu života. Výchozím dokumentem je návrh rekonstrukce bytu – architektonická studie. Jejím účelem je vytvořit prostorový, funkční a výtvarný koncept.

  2. Projekt rekonstrukce

  Pro účely realizace se zpracovává projekt. Projekt je technické vyjádření studie a informace pro firmy a dodavatele, jak mají váš záměr realizovat.

  3. Rozpočet a zajištění dodávek

  Včas a s předstihem si zajistěte všechny materiály a výrobky, které budete potřebovat a firmy, které budou práce provádět. Logistika je pro úspěšný postup zásadní.
   

  4. Realizace rekonstrukce bytu

  Držte se základního pravidla, že čím více času a péče věnujete přípravě celého projektu, tím snadněji budete postupovat během samotné realizace. Další důležité pravidlo je “rezerva”. Především časová pro zajištění dodávek materiálů, ale i během realizace může dojít k nepředpokládaným situacím, tak aby jste se nedostali do časové tísně. Počítejte také s finanční rezervou pro neočekávané situace.

  5. Nábytek

  Při realizaci je třeba počítat s časem na výrobou a montáží vestavěného nábytku, zejména kuchyně a šatních skříní.
   


  1. Návrh rekonstrukce

  Studie v sobě zahrnuje základní řešení rekonstrukce vašeho bytu.

  Prvním krokem je návrh rekonstrukce bytu, nové dispozice a všech stavebních úprav, koupelny, kuchyně a vestavěných skříní i osvětlení. Sestavit je do kompaktního harmonického celku všechny podmínky, motivy a očekávání. 

  nové uspořádání

  Základem rekonstrukce bytu je nové uspořádání prostoru, které bude vyhovovat současnému způsobu života. Nadechnout se. Rekonstrukce má nechat byt nadechnout se, uvolnit se, oprostit se. Všechny tyto pocity byt potom přenese na své obyvatele. Např. bílá barva. Barva, kterou často používáme. Barva, která zvětšuje prostor.

  Dnešní člověk je obklopen spoustou věcí a vjemů, je proto důležité jeho bezprostřední životní prostor již dále nezaplňovat, ale naopak uvolňovat a zklidňovat.

  kuchyně je srdce každého bytu

  Součástí celkové rekonstrukce bytu je samozřejmě kuchyně. Je důležité jí správně napojit na stávající, případně upravené rozvody energií.

  Samostatným úkolem je napojení odsavače par – digestoře. Pokud nelze odsavač napojit na vzduchotechnické potrubí, lze použít cirkulační digestoř.


   

  1. Dispozice – stanovení rozsahu celkové rekonstrukce bytu. Např. změny příček, bourání podlah, výměny dveří atd…
  2. Koupelny a wc – budete potřebovat znát všechny rozměry a místa napojení na rozvody sítí, abyste mohli realizovat nové koupelny a wc.
  3. Základní materiály – specifikace základních materiálů rekonstrukce. Podlahy, stěny, dveře.
  4. Zařízení – Studie řeší základní zařízení nábytkem pro zobrazení funkčnosti celého návrhu.

  2. Projekt rekonstrukce

  Základem úspěšné rekonstrukce bytu je důkladná příprava. Jistě se chcete do nového bytu nastěhovat co nejdříve a také Vaše sousedy  nebude těšit obývat staveniště příliš dlouhou dobu. Příprava, to je krok za krokem:

  • důkladný průzkum stávajícího stavu, především napojení na rozvody energií.
  • Vyřešení všech záležitostí v podrobném projektu rekonstrukce bytu.
  • Připravenost firem, které se na dodávce budou podílet a materiálů, který bude potřeba.
  • Průběžná kontrola provádění a dodávek.
  1. Stavební část – Stavební půdorys, bourání, specifikace materiálů, skladeb
  2. Elektro – Rozmístění zásuvek.
  3. Spárořezy koupelen a wc – Podrobné zobrazení obkladů a dlažeb.
  4. Zdravotechnika – Napojení na vodu, kanalizaci a plyn.

  3. Zajištění dodávek materiálů a firem

  Stránky: 1 2