architekt rekonstrukce domu

Co vás čeká s architektem? A proč si ho najmout?

Klienti se nás často ptají, jak spolupráce s námi probíhá a proč si architekta vlastně najímat? 

Vytvořili jsme krátkého průvodce, který vám na tuto otázku odpoví.

Zatím se neznáme

Určitě nejsme první, čí práci jste viděli. V hlavě máte pravděpodobně spoustu otázek i zajímavých nápadů. A zřejmě chcete vědět, jestli vám s nimi dokážeme pomoci. 

Jestli můžeme přebrat zodpovědnost za stavbu nebo rekonstrukci? 

Jestli máme prověřené firmy, které váš projekt zrealizují od prvního kopnutí až k poslednímu lustru v pracovně?

Ano, můžeme. A ano, máme. 

A tady jsou první kroky naší případné spolupráce. 

Můžu se na vás spolehnout?

Ano. Rozsah naší zodpovědnosti ale souvisí s tím, jaký režim spolupráce zvolíte.

Umíme vám navrhnout nový dům. Mluvit s vámi o způsobu vašeho života a na základě toho vám vytvořit nejvýhodnější dispozice. Poté vám předáme návrhy a necháme na vás všechnu dokumentaci, jednání se stavebním úřadem a dotčenými úřady. I výběr stavební firmy a celou stavbu. 

Je to sice cesta, která je nejlevnější, pro vytíženého člověka však může představovat neúměrnou zátěž. Nese s sebou nutnost dělat drahá rozhodnutí, ke kterým nebudete mít dostatek informací ani zkušeností. 

V druhém režimu společně půjdeme o krok dál. Připravíme projekt i podrobnou stavební dokumentaci, kterou ocení nejen stavební úřad, ale následně i stavební firma, která podle ní bude stavět. Čím kvalitněji bude stavební dokumentace zpracovaná, tím větší je pravděpodobnost, že vás při realizaci nečekají drahé a problematicky řešitelné chyby.

architekt rekonstrukce domu

Vyberte first class za cenu business

Nejraději ale na projektu pracujeme v režimu full servis“, který zahrnuje návrh domu, získání stavebního povolení, kompletní stavbu i vybavení interiéru.  

Má to jednoduchý důvod. Detail je král a rozhoduje o všem. I na papíře krásný a nápaditý dům vás může v realitě zklamat, když nikdo na dennodenní bázi nehlídá původní záměr a stovky detailů, které architekt společně s klientem vymysleli. 

Stavební firmy mají tendenci si práci zjednodušovat. A tam, kde si nejsou jisti, volí pro sebe to nejsnazší řešení. Můžete si být téměř 100% jistí, že to ale nebude nejlepší řešení pro vás.

Rekonstruovali mi jídelnu i s kuchyní. Vůbec mě nenapadlo, že by to někdo mohl takhle hrozně zkazit. Udělali, co pro ně bylo nejsnazší, a já jsem přišla o metr pracovní plochy a úložných prostor. A v kuchyni obcházím sloup, který tam vůbec nemusel být. Je to rok a půl zpátky a vždycky, když ten sloup vidím, znovu se naštvu.

Tomu musí architekt zabránit. Připravit co nejpodrobnější projektovou dokumentaci a vzniklé nejasnosti a konkrétní detaily řešit přímo na stavbě. S jediným relevantním kritériem – a tím je nejlepší řešení pro klienta a jeho dům.

Potřebujeme rozumět, jak žijete

Víme, že spolu chceme pokračovat, přichází přípravná fáze návrhu. 

A my potřebujeme do detailu vědět, jak žijete.

Co máte rádi?

Co potřebujete mít po ruce?

Které věci a místa jsou pro vás důležitější než pro většinu ostatních lidí?

Kam si chcete zalézt, když budete mít všeho po krk?

Na co v zahradě se chcete dívat od jídelního stolu?

Obývák dobrý, ale já si vždycky hlavně přála velkou prádelnu hned vedle vchodu, když přijdou děti ze zahrady a jsou jako koule bláta.

Víte, potřebuju široký a rovný přístup k domu. Ať nemusím nikde couvat, nebo se složitě otáčet. To by mě otravovalo.“

Roky praxe nás naučily, že když nám dáte seznam požadavků a místností, které potřebujete, vytvoříme vám typové dispozice a průměrný dům. Když se ale budeme bavit o tom, jak v něm chcete žít, jak se v něm chcete cítit, vytvoříme dům, který bude bytostně váš. 

Unikátní stejně, jako jste i vy a váš způsob života.

rekonstrukce domu

Úřady musíme vzít včas do hry

V téhle fázi se také potřebujeme začít připravovat na jednání s úřady. A systematicky získávat přesné odpovědi na otázky, které rozhodnou o úspěchu projektu, ale i o tom, jestli vás celý proces nebude zbytečně stát o stovky tisíc nebo miliony víc, než je reálně nutné.

Jako výstup si odnesete množství ověřených faktů a technických podkladů, které – i kdybychom spolu nepokračovali dál – využijete s každým jiným architektem. V Praze i kdekoli jinde.

Váš dům se zhmotní na papíře

Máme potřebné informace, přichází fáze intenzivní práce. 

V myšlenkách s vámi budeme téměř nepřetržitě. Budeme s vámi procházet domem a hledat nejlepší cesty a zkratky. Budeme vám stát za zády, až budete vařit, aby vám nikde nic nepřekáželo. Budeme se za vás dívat na dům ze zahrady a přemýšlet, co byste chtěli vidět. 

    • Navrhneme vám dům, který bude bytostně váš.
    • Vytvoříme mu ideální vnitřní uspořádání. 
    • Vyřešíme umístění na pozemku.
    • I nejlepší možnou orientaci. 

Přání, potřeby a představy, které možná roky nosíte v hlavě, vytáhneme do hmoty. A vy je poprvé uvidíte na papíře.

Ještě si vymýšlejte

Je to pár obrázků a já mám pocit, že z nich cítím, jak tam budeme žít. Jak budu chodit v tom svým chlupatým župánku z koupelny do obýváku. klientka

To se klientům děje často. Dívají se na návrhy, a vlastně už jsou doma.

Někdy se podaří trefit všechno napoprvé, vy jste spokojeni a není potřeba nic měnit ani doplňovat. 

Někdy pro vás máme rovnou dvě varianty návrhů a vy můžete vybírat. 

Jindy zpřesňujeme, upravujeme a společně hledáme dál. 

Proto potřebujeme vidět vaši spontánní reakci. Abychom vytvořili finální návrh, který vám bude po všech stránkách maximálně sedět. 

A tím společně odstartujeme zhruba dvouletou intenzivní práci, která vás má především těšit, ne zatěžovat. Staneme se prostředníkem mezi vámi, úřady, stavební firmou i domem a jeho architektonickými a technickými řešeními.

Bude to živý a dynamický proces. A my vás jím rádi bezpečně provedeme.