rekonstrukce domu krok za krokem

Zrekonstruovaný dům vám musí energii vracet

Určitě to napadlo každého, kdo zdědil nebo si pořídil starší dům: „Dům vyžaduje rekonstrukci, a aby se ušetřilo, pustím se do stavebních prací sám.“

To je samozřejmě možné. Nicméně rekonstrukce svépomocí přináší mnohá úskalí, kterým je dobré se vyvarovat. 

Pojďme se na ně podívat očima zkušeného architekta.

Co potřebuje váš dům?

Než se pustíte do stavebních prací, je zapotřebí skutečně detailně posoudit stávající stav domu. 

Některé potíže samozřejmě zvládnete zhodnotit pouhým okem. Hned vidíte, kde jsou praskliny, kde se propadá střecha, kde zatéká, nebo která okna je potřeba rovnou vyměnit. 

Tohle prvotní zhodnocení je cenné, ale pokud zůstanete jen u něj, může se váš dům dostat do drahého a těžko opravitelného maléru. Představte si jednoduchý příklad.

Klient dostal od babičky dům, kde sám vyrůstal. Místo miloval a chtěl se postarat o to, aby se dům dobře zrekonstruoval a celá rodina ho mohla pohodlně užívat. Věnoval rekonstrukci skutečně hodně peněz, času i energie.

Potíž ale byla v tom, že udělal jen půlku toho, co bylo reálně potřeba. Vyměnil okna, opravil střechu a zateplil fasádu. Už se ale vůbec nevěnoval vlhkosti nebo topnému systému.

Velmi brzy se mu začala v domě rosit všechna okna, na parapetech mu stála voda a po zdech se začala plazit černá plíseň. 

Jak to? 

Je to stejné, jako když dáte ruku do plastového pytlíku. Už za chvíli uvidíte, jak se pytlík rosí. Vysrážená vlhkost nemůže ven, a tím pádem vám všechna zůstane uvnitř. V našem případě uvnitř v domě,varuje náš hlavní architekt Igor David.

Navíc když to takhle uděláte, bude váš dům pocitově působit jako z papundeklu. Čím míň se totiž postaráte o vnitřní věci, tím víc ohrozíte i ty vnější. Řadu systémů a míst, které je nutné zrekonstruovat, jednoduše nevidíte,dodává.

rekonstrukce domu

Kvalitní rekonstrukce se často rovná stavbě nového domu

rekonstrukce domu Praha

Rekonstrukcí se zásadně zvětšila podlahová plocha domu

Vlhkost nikdy nepodceňujte

Jak už jsme naznačili, jako laik například vůbec neodhadnete, jak je na tom dům s vlhkostí a jejím vzlínáním. Igor David považuje zhodnocení vlhkosti za vysoce specializované a současně problematické úkony, kde se nejde spolehnout jen tak na někoho.

Posouzení pronikání vlhkosti do objektu je vysoce specializovaná odborná činnost. A za svou profesní kariéru jsem potkal jen dva lidi, kterým bych svěřil svůj vlastní dům. Navíc další úskalí je kvalita provedení navržených řešení. Zvolená technologie i další ošetření mohou být bezchybné, ale když se jednotlivé kroky špatně zrealizují, mohou potíže přetrvávat. Majitel má pak pocit, že jeho problém je neřešitelný. A bydlí v draze zrekonstruovaném domě, kde se mu po stěně plazí nevzhledné mapy, doplňuje Igor David k vlhkosti.

Přitom nejde o to vlhkost z domu úplně vyhnat, naopak. V příliš suchém prostředí se vám bude špatně dýchat, špatně spát a nakonec budete prostor muset zvlhčovat. Jde ale o to, aby vám přílišná vlhkost nezpůsobovala problémy, nevytvářela zdravotní rizika a nesnižovala kvalitu vašeho bydlení.

Bez statiky ani ránu

Podobně jako vlhkost se nevyplácí podceňovat ani statiku. 

Máme například zkušenost z domu na pražském Žižkově, kde majitel nechal bez odborného posouzení zbourat zdánlivě neškodnou stěnu, a projevilo se to ještě o tři patra nad ním. Měl štěstí. Škody se podařilo opravit a všechno nakonec dobře dopadlo, vypráví náš architekt a vypadá, že nad situací ještě pořád trochu kroutí hlavou.

Pozvat statika na jakékoli úpravy stěn a příček je totiž klíčové. A snad každý architekt vám to vřele doporučí. 

Klienty žádané bývá například posouzení při bourání příček, při jejich posouvání nebo nahrazení stěn sloupy.

Je to přirozené. Změnil se způsob, jak domy používáme, a pro nové majitele je důležité přizpůsobit si dispozice i velikosti místností svým potřebám. Současně je ale nezbytné přemýšlet o takové změně komplexně. A když bourám příčku, mít na paměti, jaký to může mít vliv např. na krov. A to už majitel prostě sám odhadnout nedokáže,říká Igor David a hned dodává:

Stavíme a rekonstruujeme domy už 30 let a i dnes nám náš dvorní statik posuzuje každé posunutí příček. Je to skvělý odborník, který umí – vedle podobných banalit – vymyslet i jednoduché, elegantní řešení k technicky náročným konstrukcím.

rekonstrukce schodiště domu

Původní stav

rekonstrukce schodiště se skleněnou stěnou

Schody mohou být v interiéru významným designovým prvkem

Aby starý dům obstál v novém světě

Před 30, 40, 50 lety, když se váš dům stavěl, řešili majitelé jiné věci, než řešíte dnes vy. Tehdy záleželo především na metrech čtverečních. V domě bylo zpravidla jenom jedno WC, místo haly se budovala jen úzká chodba, kuchyň byla mnohem menší. 

Dnes je standardní požadavek mít kuchyň propojenou s obývákem. Mnoho klientů chce velkou chodbu, kam se vejde co nejvíc úložných prostor. A alespoň malou domácí pracovničku.

Staré domy zkrátka neodpovídají dnešnímu způsobu života. To ale ani v nejmenším neznamená, že se mu nemohou znovu přiblížit a vzít si zpátky trochu svého původního lesku. 

Podstatné ale je jít krok po kroku. Nesednout na lep jen hezkému vzhledu a postarat se o všechny vnitřní věci, jako jsou například vnitřní systémy, rozvody, vlhkost, změny dispozic. 

Pak samozřejmě nešetřit na špatném místě a vyřešit všechny systémové věci tak, aby se novému majiteli pohodlně žilo. To znamená například správně umístit kuchyň, smysluplně rozmístit osvětlení i zásuvky, přesunout dveře tak, aby se prostorem dobře procházelo a všichni měli svoje soukromí. 

A teprve pak řešit detail a design. Barvu dlaždiček, materiály v ložnici, aby vás místnost zvala k odpočinku, rozložení šatních skříní, nebo nábytek do dětského pokoje. 

Rekonstrukce domu je totiž komplexní záležitost. A pokud je to možné, nevyplácí se na ní příliš šetřit. 

Před rekonstrukcí

Stará vila ožila novým životem

Architekt je váš prostředník

Dům, který chcete nechat zrekonstruovat, jste si totiž vybrali z nějakého důvodu.

Zamilovali jste si místo, kde stojí. Jste vyznavačem slohu, ve kterém je postavený. Máte k němu vztah, protože v něm žila vaše rodina, vaši předci. Nebo ho považujete za dobré místo pro svou rodinu. 

Vaše důvody a vazba jsou motivací, proč se chcete pustit do časově a finančně náročného projektu. A my vám v tom rádi budeme partnery. 

Pokud navštívíte studio David Architekti, nejprve si s vámi budeme dlouze povídat. Budeme chtít vědět, jak žijete. Co uděláte jako první věc, když přijdete domů. Kam se chcete dívat ze svého starého křesla, které půjde i do nového domu s vámi. 

Budeme se ptát na pocity, které chcete v domě prožívat. A nakonec se staneme prostředníkem mezi vámi, domem a správným architektonickým i technickým řešením. Prostředníkem, který vaše pocity a touhy vytáhne do hmoty. 

Váš zrekonstruovaný dům totiž není jen místo, kam složit hlavu. Je to domov. Místo, do kterého se významně otisknete vy i vaši blízcí. Místo, které se otiskne do vás.

A pokud bude dobře udělané, bude vám zbytek času vaši vloženou energii vracet.

Text je volně k použití s uvedením zdroje: www.davidarchitekti.cz