architekti nad výkresy domu

Nechal vás projektant nebo architekt ve štychu? A váš projekt je ve slepé uličce?

Možná jste si po známosti našli architekta nebo projektanta. Sdělili mu svoje představy o novém domě nebo rekonstrukci. Zaplatili mu stovky tisíc a čekali za ně odpovídající výsledky.

 

Máte za sebou rok příprav, vyčekané všemožné lhůty, hromadu investovaných peněz a v ruce:

    • návrhy domu, který se vám nelíbí, představovali jste si ho jinak a tohle prostě stavět nechcete;
    • stavební dokumentaci, se kterou vás stavební firma vyhodila, protože jsou v ní takové chyby, že podle ní nejde stavět;
    • projekt, který na stavebním úřadě nemá šanci projít.

 

Poznáváte něco z toho? 

Pak jste zřejmě obětí jedné ze tří nejčastějších chyb:

1. Projektant nebo architekt rychle kreslil, ale málo zjišťoval

Mnoho architektů a projektantů se vyhýbá engineeringu. Nezjišťují podrobné informace o tom, jakou stavbu jde na vašem pozemku postavit, jaké jsou podmínky územního plánu, nebo limity místa samotného. 

Případně nemají zkušenosti s požadavky úřadů, které se neustále zesložiťují. Nejsou schopni doplnit nebo opravit to, co po nich úřad chce, způsobem, který by úřadu stačil. 

Namalovali dům, který jste chtěli, a tím to pro ně končí. Jenže pro vás tím začíná proces nekonečného stresu a dohadování. S nejistým výsledkem.

Stejnou zkušenost má i Mitri Nicolas Roufka, který už dnes s rodinou bydlí v novém domě.

Několik let jsme se snažili získat demoliční výměr na starý dům a stavební povolení na dům nový. Pořád byl nějaký problém. Zejména s jedním sousedem, který se neustále odvolával. Bál se, abychom mu demolicí nenarušili jeho dům.

 

Nakonec jsem se rozhodl obrátit se na někoho zkušeného. A vybral jsem studio David Architekti. Musím říci, že jsem šel na slepo, bez jakéhokoliv doporučení, ale musel jsem něco udělat, protože se stávajícím projektantem to nikam nevedlo.

 

Hned na první schůzce jsem pochopil, jaký může být mezi projektanty a architekty rozdíl. Panu Davidovi bylo hned jasné, kde je problém, a hlavně se mu podařilo to naformulovat tak, že jsem tomu mohl také přesně porozumět. Mimochodem, také vlastní smysl pro humor.

Nechci zabíhat do detailů, ale přesně vystihli, co se děje, jakým způsobem postupovat a co se asi bude odehrávat. 

 

Se vším jsem souhlasil. Sice jsme museli udělat projekt nový (ten první se nám stejně nelíbil), ale všechno šlo přesně tak, jak architekti odhadli. Navíc naprosto přesně vystihli naše potřeby a podle toho dům navrhli. 

 

Zabralo to nějaký čas, ale bydlíme! A máme krásný nový dům, o kterém se nám ani nezdálo. Držím ostatním, co staví, palce a dobře zvažte, na koho se se svým domem obracíte.

 

Snad ještě perlička na závěr. Dům nám chválí sousedé i úřady.“

Od návrhu k realizaci bez zbytečných průtahů

Už se staví

Možná je váš případ ale složitější

Úřady vám hází klacky pod nohy a běžně fungující postupy se zdají být neúčinné. Pak pravděpodobně potřebujete specializované právní poradenství, které vás provede celým procesem a zajistí vám stavební povolení v nejkratší možné době. 

2. Podle tohohle vám nepostavíme ani boudu, natož dům

 „Já jsem nechtěl šetřit na špatným místě, ale prostě jsem nepoznal, že to bude nepoužitelný. Projektant nakreslil, co jsem chtěl, vypadalo to dobře. Než jsem celou dokumentaci poslal stavební firmě a tam mi řekli, že podle tohohle mi nepostaví ani boudu, natož dům. 

 

– klient Přezletice

Pokud jste něco podobného zažili, není divu, jestli jste vytočení doběla. Problém se špatnou stavební dokumentací je navíc i v tom, že ji většinou nejde jen poopravit nebo rychle dodělat. Často je potřeba začít prakticky od nuly. 

Proto je tak důležité dát projektu hned od začátku dostatek péče a především dobře začít.

Projektová dokumentace zpracovaná zkušeným profesionálem, který ví, na co dát pozor, na začátku možná znamená pár desítek tisíc navíc. Jsou to ale současně stovky tisíc ušetřených v průběhu celé stavby. 

3. Architekt splnil naše zadání, ale ten dům se nám nelíbí

Funkční, originální dům, ve kterém se vám bude dobře bydlet, není pouhý součet vašich přání a požadavků. A z řešení, kdy architekt nebo projektant splní slovo od slova to, co jste mu řekli, vycházejí zpravidla ty nejhorší paskvily. 

Proto máme pro práci s našimi klienty vytvořený celý jednoduchý proces, který tuto častou chybu ani nepustí do hry.

Společně v klidu projdeme celým procesem

I když to často vypadá, že co Čech to stavitel, je nakonec stavba nebo rekonstrukce domu pro laika vždy neúměrná zátěž, plná zbytečně drahých nástrah. 

Proto jestli jste se do některé z nich už chytili, rádi využijeme všechny naše zkušenosti i náš um, abychom vás z ní co nejrychleji vyvedli. A vy jste mohli co nejdřív začít v klidu stavět.