Jedinečná rekonstrukce prvorepublikové vily a její organická dostavba, která může připomínat hrušku, nebo sochy Moai z Velikonočního ostrova.

Původní, zděný rodinný dům s plochou střechou nedaleko Prahy byl postaven ve 30. letech 20. století a nedotčen přežil až do dnešních dnů. 

 

rekonstrukce vily

Práce architekta na rekonstrukci takovéto vily z první republiky je spojena s posuzováním co je nejlepší zanechat, co podpořit a co zbourat. Dům rekonstruujete vždy z nějakého důvodu. Máte prostě pocit, že to stojí za to. V tomto případě je ale důležité vystihnout, co za to stojí a takovou věc vyzdvihnout a podpořit i když dům nebyl dílem slavného architekta. Ona je tím důvodem, proč se dům nezbourá a nepostaví úplně nový. Rekonstruovat prvorepublikový dům je mnohem složitější a nákladnější, než jej zbourat a začít od začátku.

prvorepubliková vilaprvorepubliková vilaPrvorepublikový dům, nábytek a veškeré vybavení je za mnoho let užívání opotřebované, není v nejlepší kondici a musí se nahradit, některé pro nás dnes běžné věci chybí úplně. Je to zejména hydroizolace spodní stavby, která vlastně není a musíte ji složitě doplňovat. Tepelná izolace neexistuje a musíte dát domu nový vyhovující plášť, případně vyhovět nízkoenergetickému standardu. Okna nejdou otevřít nebo zavřít. Rekonstrukce vily v podstatě znamená, že musíte vše, kromě nosných zdí, nahradit novým.

Prvorepublikový zděný dům má ale svého ducha, kvůli kterému stojí za to tuto náročnou a dlouhotrvající rekonstrukci podniknout.


organická dostavba

Moderní forma přístavby domu nejlepším způsobem doplňuje původní strohý funkcionalistický tvar a přidává domu ženského elementu. Je navržena jako dřevostavba.

Interiéry obou místností v přístavbě, které jsou nad sebou, decentně reflektují vnější nepravidelný tvar a velká okna poskytují krásný výhled do rozlehlé zahrady.


Vila je koncipována jako třípodlažní s provozním suterénem, který je však směrem do zahrady na úrovni terénu, a obytnou střechou. Tento způsob užívání domu je nejlepší zachovat, avšak ve zcela nové podobě.

spojení se zahradou

Suterénu domu přibyla jedna místnost, která je v rovině se zahradou a představuje jiný prožitek spojení se zahradou než vyšší podlaží.


nový vstup

do vily zůstal na stejné fasádě, ale byl mírně posunut vpřed a upraven. Rampou se pak od brány mírně sjíždí do garáží.


rekonstrukce prvorepublikové vily terasaobytná střecha

Původně měla vila jen výstup na obytnou střechu. Navrhli jsme obytnou místnost s velkým prosklením a pobyt na střeše v dřevostavbě s krásným výhledem získal na přitažlivosti. Je zde vše k dispozici. Koupelna, wc i malý bar s kuchyňkou.


interiéry

Způsob bydlení se od doby první republiky do dnes podstatně změnil, úroveň technologií, nábytku a vybavení prodělala obrovský skok. Způsob, jakým dům používáme je jiný a současný moderní rodinný dům má všechny tyto aspekty reflektovat. Přesto je možné navázat a inspirovat se původním tvaroslovím prvorepublikového interiéru a znovu je v dnešní formě použít.

nábytek a zařízení

Obnovený prvorepublikový dům pro 21. století uprostřed ČR vhodně doplňuje nový nábytek inspirovaný původním designem.


Úvodní skicy k návrhu rekonstrukce prvorepublikového domu.

Na začátku práce jsme uvažovali také o hranaté formě přístavby, stejné jako je dům.

Domy projekty rekonstrukce domu