Přeskočit na obsah

rekonstrukce prvorepublikové vily

  prvorepubliková vila
  rekonstrukce prvorepublikové vily

  Jedinečná rekonstrukce prvorepublikové vily a její organická dostavba, která může připomínat hrušku, nebo sochy Moai z Velikonočního ostrova.

  Původní, zděný rodinný dům s plochou střechou nedaleko Prahy byl postaven ve 30. letech 20. století a nedotčen přežil až do dnešních dnů. 

  rekonstrukce prvorepublikové vily

  Práce architekta na rekonstrukci takovéto vily z první republiky je spojena s posuzováním co je nejlepší zanechat, co podpořit a co zbourat. Dům rekonstruujete vždy z nějakého důvodu. Máte prostě pocit, že to stojí za to. V tomto případě je ale důležité vystihnout, co za to stojí a takovou věc vyzdvihnout a podpořit i když dům nebyl dílem slavného architekta. Ona je tím důvodem, proč se dům nezbourá a nepostaví úplně nový. Rekonstruovat prvorepublikový dům je mnohem složitější a nákladnější, než jej zbourat a začít od začátku.

  Celý dům, nábytek a veškeré vybavení je za mnoho let užívání opotřebované, není v nejlepší kondici a musí se nahradit, některé pro nás dnes běžné věci chybí úplně. Je to zejména hydroizolace spodní stavby, která vlastně není a musíte ji složitě doplňovat. Tepelná izolace neexistuje a musíte dát domu nový vyhovující plášť, případně vyhovět nízkoenergetickému standardu. Okna nejdou otevřít nebo zavřít. Rekonstrukce vily v podstatě znamená, že musíte vše, kromě nosných zdí, nahradit novým.

  Původní prvorepublikový zděný dům, postavený architekte Václavem Ittnerem má ale svého ducha, kvůli kterému stojí za to tuto náročnou a dlouhotrvající rekonstrukci podniknout. Zde srovnání rekonstrukce domu před a po.


  organická dostavba vily

  Moderní forma přístavby domu nejlepším způsobem doplňuje původní strohý funkcionalistický tvar a přidává domu ženského elementu. Je navržena jako dřevostavba.

  Interiéry obou místností v přístavbě, které jsou nad sebou, decentně reflektují vnější nepravidelný tvar a velká okna poskytují krásný výhled do rozlehlé zahrady.

  Vila je koncipována jako třípodlažní s provozním suterénem, který je však směrem do zahrady na úrovni terénu, a obytnou střechou. Tento způsob užívání domu je nejlepší zachovat, avšak ve zcela nové podobě.

  spojení se zahradou

  Suterénu rodinného domu přibyla jedna místnost, která je v rovině se zahradou a představuje jiný prožitek spojení se zahradou než vyšší podlaží.

  nový vstup

  do vily zůstal na stejné fasádě, ale byl mírně posunut vpřed a upraven. Rampou se pak od brány mírně sjíždí do garáží.

  obytná střecha

  Původně měla vila jen výstup na obytnou střechu. Architekti navrhli obytnou místnost s velkým prosklením a pobyt na střeše v dřevostavbě s krásným výhledem získal na přitažlivosti. Je zde vše k dispozici. Koupelna, wc i malý bar s kuchyňkou.

  prvorepubliková vila interiér pokoje s terasou

  interiér vily

  Způsob bydlení se od doby první republiky do dnes podstatně změnil, úroveň technologií, nábytku a vybavení prodělala obrovský skok. Způsob, jakým dům používáme je jiný a současný moderní rodinný dům má všechny tyto aspekty reflektovat. Přesto je možné navázat a inspirovat se původním tvaroslovím prvorepublikového interiéru a znovu je v dnešní formě použít.

  prvorepubliková vila interier pokoje

  Obnovená prvorepubliková vila pro 21. století uprostřed ČR vhodně doplňuje nový nábytek inspirovaný původním designem.

  důraz na každý detail

  proces návrhu

  Úvodní skicy k návrhu rekonstrukce prvorepublikového domu. Na začátku práce jsme uvažovali také o hranaté formě přístavby, stejné jako je dům.