dům, který je v novinách

Jedinečná rekonstrukce prvorepublikové vily a její organická dostavba, která může připomínat hrušku, nebo sochy Moai z Velikonočního ostrova.

Původní, zděný rodinný dům s plochou střechou nedaleko Prahy byl postaven ve 30. letech 20. století a nedotčen přežil až do dnešních dnů. 

rekonstrukce vily

Práce architekta na rekonstrukci takovéto vily z první republiky je spojena s posuzováním co je nejlepší zanechat, co podpořit a co zbourat. Dům rekonstruujete vždy z nějakého důvodu. Máte prostě pocit, že to stojí za to. V tomto případě je ale důležité vystihnout, co za to stojí a takovou věc vyzdvihnout a podpořit i když dům nebyl dílem slavného architekta. Ona je tím důvodem, proč se dům nezbourá a nepostaví úplně nový. Rekonstruovat prvorepublikový dům je mnohem složitější a nákladnější, než jej zbourat a začít od začátku.

Celý dům, nábytek a veškeré vybavení je za mnoho let užívání opotřebované, není v nejlepší kondici a musí se nahradit, některé pro nás dnes běžné věci chybí úplně. Je to zejména hydroizolace spodní stavby, která vlastně není a musíte ji složitě doplňovat. Tepelná izolace neexistuje a musíte dát domu nový vyhovující plášť, případně vyhovět nízkoenergetickému standardu. Okna nejdou otevřít nebo zavřít. Rekonstrukce vily v podstatě znamená, že musíte vše, kromě nosných zdí, nahradit novým.

prvorepubliková vila

Původní prvorepublikový zděný dům, postavený architekte Václavem Ittnerem má ale svého ducha, kvůli kterému stojí za to tuto náročnou a dlouhotrvající rekonstrukci podniknout.

prvorepubliková vila

organická dostavba

Moderní forma přístavby domu nejlepším způsobem doplňuje původní strohý funkcionalistický tvar a přidává domu ženského elementu. Je navržena jako dřevostavba.

Interiéry obou místností v přístavbě, které jsou nad sebou, decentně reflektují vnější nepravidelný tvar a velká okna poskytují krásný výhled do rozlehlé zahrady.


Vila je koncipována jako třípodlažní s provozním suterénem, který je však směrem do zahrady na úrovni terénu, a obytnou střechou. Tento způsob užívání domu je nejlepší zachovat, avšak ve zcela nové podobě.

spojení se zahradou

Suterénu domu přibyla jedna místnost, která je v rovině se zahradou a představuje jiný prožitek spojení se zahradou než vyšší podlaží.


nový vstup

do vily zůstal na stejné fasádě, ale byl mírně posunut vpřed a upraven. Rampou se pak od brány mírně sjíždí do garáží.


obytná střecha

Původně měla vila jen výstup na obytnou střechu. Architekti navrhli obytnou místnost s velkým prosklením a pobyt na střeše v dřevostavbě s krásným výhledem získal na přitažlivosti. Je zde vše k dispozici. Koupelna, wc i malý bar s kuchyňkou.


interiéry

Způsob bydlení se od doby první republiky do dnes podstatně změnil, úroveň technologií, nábytku a vybavení prodělala obrovský skok. Způsob, jakým dům používáme je jiný a současný moderní rodinný dům má všechny tyto aspekty reflektovat. Přesto je možné navázat a inspirovat se původním tvaroslovím prvorepublikového interiéru a znovu je v dnešní formě použít.


nábytek a zařízení

Obnovený prvorepublikový dům pro 21. století uprostřed ČR vhodně doplňuje nový nábytek inspirovaný původním designem.


Úvodní skicy k návrhu rekonstrukce prvorepublikového domu.

Na začátku práce jsme uvažovali také o hranaté formě přístavby, stejné jako je dům.