Levitující dům okouzlil i úřady

 

Dům který se na jedné straně přimyká ke stoleté zástavbě a na druhé pluje v prostoru.

Majitel chátrajícího domu za námi přišel s hotovým projektem, na který nemohl tři roky získat stavební povolení. A mezi řečí se zmínil, že se mu navržený dům nelíbí, že si ho představoval jinak.

Prostudovali jsme dokumentaci a zjistili, že předchozí projektant udělal hned čtyři základní chyby.

Nedodal úřadu všechny požadované technické podklady pro demolici a následnou stavbu.

Nedodržel siluetu domu. Tu samozřejmě nebylo nutné zachovat absolutně, ale základní respekt k rytmu okolní zástavby bylo nezbytné pro potřeby stavebního povolení zachovat.

A nakonec chtěl doslovně vyhovět klientovu zadání, a přitom nebral ohled na místní podmínky pozemku.

Projekt proto bylo nezbytné od základu přepracovat. A v prvním kroku pochopit, jaký dům si klient vlastně přeje a jaké možnosti pozemek reálně nabízí.

Ukázalo se, že hlavní požadavek majitelů je bydlet na jednom podlaží, což ale nebylo vzhledem ke sklonu terénu možné.

Umístili jsme tedy všechny primární místnosti na podlaží s výhledem a postarali se, aby zde rodina mohla absolvovat většinu každodenních aktivit. Vedlejší a odpočinkové místnosti jsme navrhli do spodního patra tak, aby měly dostatek klidu a svůj samostatný výstup do zahrady. 

V druhém kroku jsme se postarali o technickou a vizuální stránku věci. V návrhu jsme například použili zaatikové žlaby, aby římsy nepřesahovaly střechu. A oplechovali jsme vikýře, které ze střechy mocně vystupovaly. Tím jsme domu zachovali siluetu, ale současně vytvořili čistý, moderní vzhled. Třetinu domu jsme navíc vysunuli nad terén, aby levitoval ve vzduchu. 

Přání klienta se podařilo propojit s možnostmi pozemku. V krátké době bylo vyřízeno stavební povolení a dnes již celá rodina bydlí ve svém. 

Date:
Category:
location:
Praha 9
Tags: