Chcete se pustit do rekonstrukce domu.
Starý dům, možná prvorepublikový, který máte vám už nevyhovuje a rádi byste ho zrekonstruovali, ať svépomocí, nebo dodavatelsky. Anebo jste si právě dům koupili se záměrem ho rekonstruovat. Víte co by váš budoucí dům měl všechno mít a jak by měl fungovat. Jakou zeď chcete přesunout, co by se tam všechno mělo vejít, nebo zda bude nutné dům rozšířit. Také jste už shromáždili řadu obrázků a informací a udělali si představu o tom jaký dům chcete mít. Uvažujete jaké materiály při rekonstrukci domu použít.

Jak vše skloubit dohromady?
Kdo dá všechny vaše nápady a představy dohromady a ze starého domu udělá nový? Chcete nový dům, který naplní všechny vaše představy a využije možností domu původního a jeho pozemku. Stojíte tedy před otázkou, jak si vybrat toho nejlepšího architekta, kterému svěříte své plány, představy a úspory, který to vše přetvoří ve váš vysněný dům. V dům, který se vám bude líbit, kde se vám bude dobře bydlet, ale také dům který bude odpovídat vašim finančním možnostem, bude spolehlivý a trvanlivý.

Jak si architekta vybrat?
Asi už jste si prohlíželi na internetu stránky architektů. Někde se vám líbili domy jinde způsob uvažovaní o domě a procesu rekonstrukce. Nedejte však jen na obrázky. Při spolupráci s architektem je důležité, jak si budete rozumět. Jak vás dokáže vnímat, jak pochopí vaše přání a zda-li získá vaši důvěru. Nebude to totiž vztah na jednu noc. Než společně projdete cestu od návrhů po předání klíčů k novému domu, uplyne více než rok, často roky dva. Výsledek bude z velké části záviset na tom, jak si porozumíte. Pokud vás čeká rekonstrukce bytu, čeká vás obdobné rozhodování.
Na co se zeptat architekta, abyste zjistili, že je vhodný pro váš projekt?
odkaz ke stažení zašleme na:

6 bodů, které vám výběr architekta usnadní
- Staví. Je to architekt, který se svým návrhem zůstane až do konce – do úspěšné realizace a neskončí u studie nebo projektu. Při tomto způsobu práce získal bezprostřední zkušenost s realizací vlastních návrhů. Má ověřeno, že jeho řešení budou funkční, bez poruch a dokáže odhadnout jejich cenu.
- Sejde se s vámi a stráví s vámi nějaký čas. Potřebuje se od vás totiž dozvědět co možná nejvíce o vašich plánech a přáních, aby si mohl udělat, co nejpřesnější představu, jaký dům máte v úmyslu postavit. Získá tak pro váš dům cit, který pro jeho tvorbu potřebuje. Jen tak navrhne váš rekonstruovaný dům v harmonii s místem a naplní vaše představy.
- Pojede se podívat na váš stávající dům. Aby architekt mohl odpovědně zhodnotit váš záměr, odhadnout výši investice a odhalit případná úskalí musí nejdříve spojit vaše představy o novém domě s domem stávajícím. Protože ten významně ovlivňuje podobu a technické řešení nadcházející rekonstrukce a její možnosti.
- Odhadne výši investice – dozvíte se přibližnou cenu rekonstrukce vašeho domu. Nebo naopak podle toho, kolik do rekonstrukce chcete investovat, odhadne, jaký rozsah a jaký standard je možný realizovat. Tyto odhady pak slouží k další diskuzi a rozhodování o výši investice, rozsahu rekonstrukce nebo velikosti a vybavení domu.
- Počítá s finanční rezervou. V průběhu projektování rekonstrukce domu vždy dochází ke změnám a upřesňování zadání. Ať už je vyvolá samotný investor nebo potřeby konstrukce domu. To ovlivňuje výslednou cenu.
- Nabídne vám zhotovení veškeré dokumentace pro rekonstrukci domu až po prováděcí projekt vč. výkazu výměr. Bude provádět autorský dozoru, případně i technický dozor. Dům totiž doopravdy vzniká až jeho stavbou. Vše co jí předchází je jenom příprava. Velmi důležitá příprava, ale dům je z cihel nikoli z papíru.

Co vzít s sebou na schůzku s architektem.
Aby jste od architekta dostali co možná nejpřesnější informace, připravte se na jeho otázky a zkuste získat některé z níže uvedených podkladů:
Velikost a vybavení domu
Nejdříve je dobré si rozmyslet, co všechno chcete změnit, upravit, či přistavět. Když budete rozmýšlet velikost domu, přemýšlejte i o jednotlivých místnostech. Zda-li chcete obývací pokoj s kuchyňským koutem, nebo oddělené. Rekonstrukce koupelny a kuchyně Vás asi nemine. Kolik ložnic a jak velké. Jak ho budete chtít používat. Jak na něho má navazovat zahrada. Jednoduše vše, co vás k novému domu napadne, přidejte obrázky domů a míst, které vás zaujaly a vezměte je s sebou.
Co mohu na svém pozemku realizovat.
Pokud budete chtít během rekonstrukce existující dům rozšířit, nebo upravit, na příslušném stavební úřadu si ověřte zastavovací podmínky pro váš pozemek. Podle územního plánu a případného regulačního plánu se dozvíte jaký dům můžete realizovat. Podle toho, jak velký bude rozsah rekonstrukce, budou potřeba příslušná povolení. Obvykle je stanovena maximální zastavěná plocha a počet nadzemních podlaží. Je-li pro dané území zpracován regulační plán může být stanovena uliční čára ale i tvar střechy, výška hřebene střechy a výška římsy. Zeptejte se také na průběh územního a stavebního řízení. A nezapomeňte zjistit, jaké má obec plány s dalším rozvojem výstavby v místě. Váš pozemek možná sousedí s jiným nezastavěným pozemkem-pozemky, takže stojí za to vědět jakou zástavbou se do budoucna počítá.
Přípojky.
Ověřte si jaké inženýrské sítě jsou dostupné, případně v jakém jsou stavu a zda je možné např. navýšit kapacitu elektrické přípojky.