Přeskočit na obsah

projekt rodinného domu vesnického typu

  Inspirace návrhu a projekt moderního rodinného domu venkovského typu na klíč


  Moderní vesnický dům

  Co utváří tu typickou vesnickou atmosféru domu? Pokud stavíte, nebo rekonstruujete dům na venkově a záleží vám na tom aby váš dům „zapadl“. Zde je pár typů pro projekt rodinného domu. Není účelem uváděné historické prvky-styl použít přesně v původní formě. To by vypadalo trochu „muzejně“ a v muzeu se nebydlí. Jde spíš o to se inspirovat a přiblížit typům, tvarům a materiálům na vesnici používaných.

  1. Měřítko. Vesnický rodinný dům – chalupa byl vždy spíše drobná, přízemní stavba. Pokud byl rozsáhlejší (to byly např. rychty, mlýny) měl ještě patro s pavlačí. Další možností bylo rozšíření v podélném směru.
  1. Nasazení střechy. Střecha byla vždy nasazena v úrovni stropu a byla v úhlu 45°. (důvodem byl konstrukční systém krovu, který využíval i trámy stropu) Ne, jako dnes, kdy se střecha často „nasazuje“ v polovině patra, aby se využilo podkroví. To ale výrazně měřítko domu mění.
  1. Střešní okna. Střešní okna se nikdy nedělala. Nebyl k tomu důvod. Podkroví byl skladovací prostor. Avšak, nějaký ten otvor byl přece jen potřeba. Na větrání prostoru půdy – malé vikýře (volská oka); kvůli světlu – malá okénka ve štítech; ale hlavně byl potřeba velký, obdélníkový otvor – dveře pro naplnění půdy. Ten byl obyčejně uprostřed střechy, obrácený do dvora. Použijte tedy tyto podobné tvary pro okna do střechy a pokud budete chtít opravdu velký otvor, udělejte ho ve štítu. Můžete ho prosklít třeba celý.
  1. Okna. Okna se dělala malá a dělená. To proto, že sklo bylo drahé a ještě ho nedokázali udělat velkých rozměrů. Pokud budete chtít udělat velké okno, inspirujte se starými vraty a udělejte ho třeba s klenbou a až na zem.
  1. Materiály Lidé používali základní přírodní materiály získávané přímo v místě jejich domu. Dřevo, kámen, cihly… Udělejte to také. Váš dům se mnohem lépe sžije s okolím, když použijete místní materiály.
  1. Vstup. Vstup do domu byl vždy z boční strany, nikdy ze štítu.
  2. Podezdívka. Vesnický rodinný dům byl usazen na podezdívce. Asi tak 1-2 schody nad terénem. Aby voda netekla do chalupy. Vysoká podezdívka, pokud to nevyžaduje terén vypadá nepřirozeně.
  Pokračování 
  Stránky: 1 2