Přeskočit na obsah

mies

   
  Dům, jako jediný otevřený protékající prostor

   

  DA013 5 + 1 + apartmá + 2garáž
  1 zastavěná plocha 172
  2 užitná plocha 237
  3 rozměry 8 x 19 m

  Téma otevřeného půdorysu otevřel Mies van der Rohe, který jistě patří mezi nejslavnější světové architekty, již v roce 1945 svým domem Farnsworth. Jeho práce odmítá formální dělení domu na jednotlivé místnosti, ale pojímá dům , jako jeden spojitý prostor. Jde tak daleko, že dům po celém jeho obvodu otevírá prosklenými stěnami přiléhající přírodě a vnitřní obytný prostor splývá s okolní krajinou. Mies van der Rohe byl představitelem “mezinárodního” stylu, naše vila je spíše funkcionalistická, pokud se v dnešní době dá hovořit o slohu.

  Takto vyhraněně pojatý dům, je však těžko obyvatelný. Člověk potřebuje a vyhledává krytá, soukromá místa. Je to situace, jako v přírodě. Krajina je také jediný otevřený prostor , avšak s rozličnými zákoutími, remízky, úzkými průchody, otevřenými palouky, kde si každá bytost hledá svůj kout.

  V naše návrhu nejdeme do úplné krajnosti otevřeného prostranství, ale vytváříme polouzavřená místa pro všechny nezbytné a obvyklé funkce. Jídelna, kuchyně, obývací zákoutí apod.

  Jeden spojitý prostor zůstává. Má různé průchody, otevřená prostranství, zákoutí i místa uzavřená úplně.

  Otevřený prostor. Vyzvednutá a odlehčená hmota domu skýtá v přízemí zcela otevřený prostor, který jakoby protékal jednotlivými oddíly kuchyně jídelny a obývacího pokoje. Oddělena je pouze komora a wc.


  patro

  Půdorysy funkcionalistické vily

  Dvě varianty řešení patra funkcionalistického domu. Dům je orientován na jih a také jedna velká terasa se orientuje tímto směrem, která spojuje všechny ložnice.


  kapitánský můstek

  funkcionalistický dům vila

  Je objekt na střeše, který zakrývá jen část půdorysu, má širokou stříšku a pžez střešní retasu má výhled do okolní krajiny.