Přeskočit na obsah

komoda z ořechového masivu (tisková zpráva)

  Komoda s identitou a charakterem

  Studio David Architekti reaguje na průmyslovou sériovou výrobu a přichází s novou koncepcí autorského nábytku v duchu Arts and Crafts. Komoda z ořechového masivu z řady David ARTS čerpá z historie, ale je stvořená pro současnost.

  Architekti a designéři Igor a Aleš Davidovi hledají pro tvorbu autorského nábytku inspiraci v původních historických konstrukčních principech. Tvůrčí proces trvá i několik let. Odráží zrod jedinečné myšlenky, její vývoj a výslednou realizaci. Impulzem k tvorbě originálních objektů je snaha o sladění umělecké vize s precizním řemeslným provedením. Výsledkem tvůrčího procesu je originální kus nábytku, na jehož vizuální podobě se odrážejí vnitřní hodnoty autorů. Ty jsou patrné a rozpoznatelné na první pohled.

  Více fotografií>>

  Návrat k uměleckým řemeslům

  „Cílem našeho snažení je obrození starých konstrukčních principů vycházejících z přirozených vlastností dřeva jako stavebního materiálu, který se neustále pohybuje. Vracíme se ke starému, abychom mohli navrhnout nové. Nechceme vyrábět bedny z desek, ale nábytek, který je vlastní truhlářskému řemeslu. Když se vyvíjí konstrukce s respektem k vlastnostem dřeva, pak se truhlářům dobře vyrábějí a montují jednotlivé díly, protože celý proces je pro dřevo přirozený. Ve finále je takto navržený a zrealizovaný kus nábytku příjemnou součástí interiéru,” říká Ing. arch. Igor David. „Ohlížíme se do doby, kdy se nepoužívaly dnes tolik oblíbené deskové materiály. Při hledání kořenů jsme se dostali až k pramenům civilizace, do starověkého Egypta. V Egyptě bylo dřevo velmi vzácné a muselo se dovážet zdaleka. Cedr z Libanonu, jiná dřeva až z dalekých hor Persie. I my jsme použili kombinaci dvou materiálů. Viditelné části jako čela zásuvek, boky a zužující se nábytkové nohy jsou vyrobeny z masivního ořechu. Vnitřní konstrukční elementy a korpusy zásuvek jsou z bukového dřeva, které barevně ladí s ořechem. Oba materiály v sobě nesou odstíny červené,” uvádí tvůrce konceptu. Zásuvky komody jsou opatřeny elegantními kovovými úchytkami z kovových válečků, které dodávají celkovému designu detail.

  Hledání kořenů

  Zásadní význam má i výběr materiálu pro vrchní desku. „Komody byly dříve pro větší odolnost vybaveny mramorovou deskou, stálo na ní umyvadlo nebo se z ní  servírovalo teplé jídlo. Proto jsme se rozhodli, že vrchní desku nevyrobíme z dřevotřísky či lamina, ale ze zeleného indického mramoru,” vysvětluje Ing. arch. Igor David. Kvalitní umělecký nábytek studia David Architekti je v celku i v detailech poctou řemeslnému fortelu. Celý kus nábytku zhotovili na zakázku truhláři z jižních Čech pod vedením Zdeňka Tesaře www.interierytesar.cz), žulovou desku dodala společnost Jež (www.janjez.cz). Komoda z ořechového masivu se díky symetrické kompozici materiálů a funkční rámové konstrukci jen tak neokouká. „Architektura a design by měly být trvanlivé, neustále nás obklopují, a tak by se neměly snadno omrzet. Měly by být mírné a vyzývající k setrvání v jejich přítomnosti,” uzavírá Ing. arch. Igor David.
  Technická specifikace:
  Komoda z ořechového masivu: DAVID ARTS
  Výška: 110 cm
  Šířka: 110 cm
  Hloubka: 35 cm
  Použité materiály: ořech evropský masiv, buk masiv, indická žula
  Povrchová úprava: tvrdý voskový olej
  Cena: od 49 000 Kč bez DPH

   

  Ing. arch. Igor David a Ing. arch. Aleš David jsou architekti a designéři. Zabývají se navrhováním, projektováním, stavbou a rekonstrukcí domů, realizují interiéry a navrhují nábytek. Představy klientů o novém a moderním bydlení přenášejí tvůrčím způsobem do reality.

   

  zpráva a fotografie v tiskové kvalitě ke stažení>>