Přeskočit na obsah

Vyšplouchl vás projektant nebo architekt? Je váš projekt ve slepé uličce?

Jestli čtete tuhle stránku, zřejmě právě zažíváte perné chvilky.

Možná jste si po známosti našli architekta nebo projektanta. Sdělili mu svoje představy o novém domě, nebo rekonstrukci. Zaplatili mu stovky tisíc a čekali za ně odpovídající výsledky.

Máte za sebou rok příprav, vyčekané všemožné lhůty, hromadu investovaných peněz a v ruce

► návrhy domu, který se vám nelíbí, představovali jste si ho jinak a tohle prostě stavět nechcete

stavební dokumentaci, se kterou vás stavební firma vyhodila, protože jsou v ní takové chyby, že podle ní nejde stavět,

projekt, který na stavebním úřadě jednoduše nemá šanci projít.

Poznáváte něco z toho? Pak jste zřejmě obětí jedné ze tří nejčastějších chyb:

1. Projektant nebo architekt rychle kreslil, ale málo zjišťoval

Mnoho architektů a projektantů se vyhýbá inženýringu. Nezjišťují podrobné informace o tom, jakou stavbu jde na vašem pozemku postavit, jaké jsou podmínky územního plánu, nebo limity místa samotného. 

Případně nemají zkušenosti s požadavky úřadů, které se neustále zesložiťují. Nejsou schopni doplnit nebo opravit to, co po nich úřad chce. 

Namalovali dům, který jste chtěli a tím to pro ně končí. Jenže pro vás tím začíná proces plný stresu a dohadování. S nejistým výsledkem. 

2. Podle tohohle vám nepostavíme ani boudu, natož dům

“Já jsem nechtěl šetřit na špatným místě, ale prostě jsem nepoznal, že to bude nepoužitelný. Projektant nakreslil, co jsem chtěl, vypadalo to dobře. Než jsem celou dokumentaci poslal stavební firmě a tam mi řekli, že podle tohohle mi nepostaví ani boudu, natož dům.” 

– klient Přezletice

Pokud jste něco podobného zažili, rozumím, jestli jste vytočení do běla. Problém se špatnou stavební dokumentací je navíc i v tom, že ji většinou nejde jen poopravit nebo rychle dodělat. Často je potřeba začít prakticky od nuly. Proto je tak důležité dát projektu hned od začátku dostatek pozornosti a především dobře začít.

Projektová dokumentace zpracovaná zkušeným profesionálem, který ví, na co dát pozor, na začátku možná znamená pár desítek tisíc navíc. Jsou to ale současně stovky tisíc ušetřených v průběhu celé stavby. 

3. Architekt splnil naše zadání, ale ten dům se nám nelíbí

No ano, protože funkční, krásný dům, ve kterém se vám bude dobře bydlet, není pouhý součet vašich přání a požadavků. A z řešení, kdy architekt nebo projektant splní slovo od slova to, co jste mu řekli, vycházejí ty nejhorší paskvily. 

Proto máme pro práci s našimi klienty vytvořený celý jednoduchý proces, který tuto častou chybu ani nepustí do hry.

Stavět nebo rekonstruovat dům je pro laika zpravidla španělská vesnice plná nástrah. Pokud jste se do některé z nich chytili, rádi využijeme všechny naše zkušenosti, abyste mohli co nejdřív začít v klidu stavět.