Přeskočit na obsah

Vesnický rodinný dům (Rakovník)

  Návrh, projekt a realizace venkovského rodinného domu na klíč.
  vesnicky_domek_navrh01
  Základní data projektu:
  Pozemek: 2150 m2
  Zastavěná plocha: 87 m2
  Užitná plocha: 172 m2
   

  Poloha domu

  Rodinný dům je umístěn na pozemku stejně, jako původní zděná vesnická zástavba v této lokalitě, tedy svým štítem míří do návsi. Ale důležitějším prvkem, aby zapadl do místní architektury je jeho velikost a měřítko. Tyto dvě kvality byly pro nás výchozím zadáním, se kterým jsme začínali architektonickou studii. Umístění na pozemku “nahrávala” orientace pozemku, kde sever je směrem do ulice a jih do zahrady. Architekti mohli tedy orientovat hlavní obytné místnosti na jih a ostatní na sever- do ulice.

  Architektura domu

  Také vlastní architektura domu se snaží přiblížit té stávající. Sklon střechy 45°, menší okno do ulice, střecha bez “dnešních” střešních oken, ale otevřeny jsou oba štíty. Vstup do domu je z boku, těžká pálená krytina střechy. Přirozenému charakteru stavby venkovského domu napomáhá použití tradičních materiálů, jako cihla, pálená taška a dřevěný obklad.

  Dispoziční řešení

  Je velmi jednoduché a přibližuje se dispozicím původních vesnických domů. Do domu se vstupuje z boční fasády asi uprostřed délky domu. Směrem do ulice je orientována kuchyně a směrem do zahrady obývací pokoj. Uprostřed pak projektanti umístili technické místnosti a schodiště do podkroví. V podkroví jsou dvě ložnice a sociální zařízení.

  Realizace

  Dodávka zděného domu “na klíč“. Pro stavbu domu jsme zhotovili architektonickou studii-návrh domu; projekt domu vč. vyřízení stavebního povolení a realizační dokumentaci. Architekti také zajišťovali výběr stavební firmy včetně posouzení smlouvy o dílo a položkového rozpočtu-výkazu výměr. V průběhu stavby jsme kontrolovali provádění díla podle projektu (stavební a  autorský dozor), kontrolovali jsme fakturaci, včetně vyúčtování stavby, předání a převzetí, kolaudace vč. podání na katastr nemovitostí a dohledu nad odstraněním vad a nedodělků.

  Použité materiály projektu: Keramické tvárnice pro zdi a stropy; lícové cihly; pohledový beton; dřevěná zakázková okna tmavě mořená; keramická tašková krytina

  Další informace k navrhování domů ve venkovském prostředí: Vesnický rodinný dům >>>