Přeskočit na obsah

Jak na větrání, rekuperaci a klimatizaci v domě

  4. Je rychle vyvětráno i na wc, v koupelně a v kuchyni

  Ventilace WC a do koupelny v případě použití rekuperace. Odvětrání těchto prostor je součástí celého systému a v případě použití wc, nebo koupelny se rekuperace krátkodobě zapne na plný výkon, aby byly splněny normou dané požadavky. Nicméně ze zkušeností architekta to nemusí stačit pro “pocit” rychlého vyvětrání a doporučujeme tyto prostory vzduchotechnicky “předimenzovat” alespoň o 100%. Nejspíše to bude mít vliv na výběr rekuperační jednotky, ale neměl by být velký a výkonová rezerva může hrát ve skutečném, praktickém provozu velkou úlohu.

  A kuchyně? Jak to je s digestoří, neboli odsavačem par?

  V případě použití rekuperace – centrálního mechanického větrání se používá odsavač par s cirkulací vzduchu. Tedy nikoliv s vlastním vývodem do venkovního prostoru. A přívod a odvod vzduchu z rekuperační jednotky je této potřebě přizpůsoben (např., když se odsavač par zapne, rekuperační jednotka zvýší výkon). Další variantou je napojení odsavače par přímo do rekuperačního systému ale vyžaduje to speciální zařízení, které musí vzduch před vstupem do jednotky čistit.

  ATREA s. r. o., V Aleji 20, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel: (+420) 483 368 111

  Atrea DUPLEX 230 EC, 330 EC a 500 EC

  http://www.atrea.cz/cz/ke-stazeni-vetrani-a-teplovzdusne-vytapeni-rodinnych-domu-a-bytu

  Nějaké užitečné odkazy k problematice větrání:

  TZB info; Ventilace s rekuperací – některá upozornění a doporučení

  http://www.prima-klima.cz/vetrani-rekuperace-rodinnych-domu.htm

  http://www.paul-rekuperace.cz/

  http://www.pasivnidomy.cz/pasivni-dum/vnitrni-prostredi-domu/vetrani-a-teplovzdusne-vytapeni.html?chapter=predehrev-a-predchlazeni-zemnim-vymenikem

  http://www.tzb-info.cz/vzduchotechnicka-zarizeni/6544-prvky-vetraci-soustavy-v-bytovem-dome-ii-prvky-pro-pruchod-vzduchu-vnitrni-stenou

  Zařízení, které souvisí s větráním rodinného domu především v létě a v zimě je zemní výměník, což je v zemi uložená plastová trubka. Účelem zemního výměníku je v zimním období přiváděný vzduch do domu předehřát a v létě předchladit. Tady vidím jeho cenu především v době léta, kdy si takto přiváděným vzduchem vlastně částečně nahrazujeme klimatizaci. Nevýhodou je, že musíme na zahradě položit několik desítek metrů potrubí, které se musí min. dvakrát ročně čistit tlakovou vodou a systém má velmi nízký výkon, možná tímto způsobem zchladíme vzduch v domě o 1°C. Pořizovací cena je cca 100 000,-Kč.  A další věc k výměníku; vlastně může být v provozu tak max. 3 měsíce v roce (třeba na jaře, kdy už je vzduch teplejší než zem, kde je potrubí položeno, bychom si zbytečně chladili). Zemní výměník tepla Rehau: http://www.rehau.cz/45F80B5877DF369BC12571260047A5FE.shtml

  Klimatizace

  Pokud chcete rychle ochladit dům, nebo byt, použijte samostatnou klimatizaci. Na střeše je umístěn samostatný výměník a v jednotlivých chlazených místnostech jsou pak nástěnné, parapetní, nebo stropní jednotky. (některé systémy umí v zimě i topit tímto stejným zařízením). Ještě bych zmínil jiný systém chlazení domu a to jsou chladící stropy (kapilární trubičky jsou zabudovány do omítky, ale je to poměrně finančně i technologicky náročné, také je potřeba zvláštní místnost pro rozvod média (freon). Cena multi-split jednotky pro tři místnosti vychází na cca 150 000,-Kč (Daikin).

  Ještě jsem si uvědomil jednu souvislost rekuperace a klimatizace, že rekuperace sama postupně „rozvede“ chladný vzduch po celém domě.

  Ještě důležitá informace k chlazení: ø počet letních dní je u nás 62 (teplota vzduchu za dne max vystoupá na 25°C); ø počet tropických dní je 17 (teplota max vystoupá na 30°C), čili  potřeba chlazení je tak 2-3 týdny v roce.

  Stínící technika. Rolety, Markýzy, žaluzie.

  V klimatizací-chlazení platí jedno základní pravidlo, čím méně tepla se dostane do domu, tím méně budeme muset chladit. A to je především funkce zastínění oken. Nejlépe venkovní, které dokáže snížit vyhřívání domu okny až o 90%. (plas.cz)

  Všechny tyto technologie se dají začlenit do systému inteligentního domu a vzájemně propojit. Anebo je možné samostatně ovládat i po internetu.

  Stránky: 1 2