Přeskočit na obsah

Jak na větrání, rekuperaci a klimatizaci v domě

  Čerstvý vzduch a osvěžení i během tropických dní. To, co člověk očekává od pohodlí svého domova.

  1. Doma je stále čerstvě vyvětráno
  2. Doma je stále, čerstvě vyvětráno bez pocitu, že topíte pánubohu do oken
  3. Svěží vzduch i během tropických dní
  4. Je rychle vyvětráno i na wc, v koupelně a v kuchyni

  1. Doma je stále čerstvě vyvětráno. Ventilace domu

  Jakkoli se může zdát uvažování o „mechanickém větrání“ pro rodinný dům příliš nadnesené, je tu několik významných důvodů, proč její instalaci před stavbou s architektem důkladně promyslet. Pominu pro začátek odsávání par z kuchyně a odtah vzduchu z wc a koupelny, které hovoří sami za sebe a uvedu něco přímo k větrání domu, jako takového. V minulosti bylo toto větrání zajištěno především netěsností oken a dveří, základy nebyly izolovány a tak i vlhkost přirozeně stoupala vzhůru. Dnes je celý dům „dokonale“ utěsněn. Také, pokud se nějaká vlhkost do domu dostane, není jednoduché ji zase dostat ven (toto může být problém především u rekonstrukcí). Což má za následek, že musíme řešit větrání jiným způsobem. Nabízejí se dvě varianty:

  • buďto budete otevírat okna, anebo
  • budete větrat mechanicky, nějakým malým vzduchotechnickým systémem, např. pouze jednoduchým přívodem a odtahem vzduchu, anebo i s rekuperační jednotkou.

  Větrání domu je především o čerstvém vzduchu a tedy o příjemném, svěžím prostředí doma. (Totiž, pokud přebytečné páry s domu neodejdou, nejspíš se někde „srazí“. Třeba na okně (to jsou ta orosená okna) anebo někde v chladném rohu (to jsou pak ty černé skvrny plísní)

  2. Doma je stále, čerstvě vyvětráno bez pocitu, že topíte pánubohu do oken. Rekuperace tepla

  Čili rekuperace tepla z odváděného vzduchu. Abychom v zimním období nepřicházeli o cenné teplo (může to být i 1/3 celkové potřeby tepla domu), nainstalujte rekuperační jednotku, která jednoduše řečeno předá teplo odváděného vzduch přiváděnému čerstvému vzduchu z venku. Systém by měl být také regulovatelný. Např. když doma nikdo není stačí vzduch vyměnit 1x/6 hodin a naopak v případě nutnosti i 1x i více/hodinu. Např. Atrea Duplex.

  3. Svěží vzduch i během tropických dní. Rekuperace s klimatizací

  Současné rekuperační jednotky již zvládají i chladit. Nemají takový výkon, jako klasické splitové jednotky, ale ušetříte jednu technologii v domě. Také způsob jejího použití je jiný. Klasickou klimatizaci zapnete, když potřebujete, vychladíte byt, nebo dům a vypnete. Rekuperační jednotky s klimatizací pracují s menším objemem vzduchu, je tedy potřeba je mít zapnuté stále. Nicméně tolik nehlučí a postupně ochladíte celý dům.


  Stránky: 1 2