Přeskočit na obsah

protnutí principů

  Tento lustr jsme vytvořili pro dům v Pyšelích, aby korespondoval s jeho základním funkcionalistickým charakterem. Spojoval v sobě prvek funkcionalistický a utilitární (průmyslově vyráběné skleněné laboratorní trubice) i umělecký aspekt (použití trubic zcela volným způsobem pro jiný účel – lustr nad jídelní stůl).

  Protnutí je to doslovné

  4 trubice se volně protínají ve dvou Perspexových nosičích, takže se dají různě povytahovat a zasouvat podle potřeby. Vše je propojeno červenými oplétanými kabely, které rozmnožují drobné červené motivy v celém domě.

  Sochaři a výtvarníci  často pracují s běžně dostupnými materiály, které přetváří ve své artefakty. Používají je jako základní stavební kameny pro nová díla. Vidí v nich jakousi základní kvalitu, kterou chtějí dále použít.

  Použití běžných materiálů

  V případě lustru do Pyšel je základním stavebním prvkem prostá skleněná trubice o průměru 30mm, kterou vyrábí Kavalier Sázava pro laboratorní účely. Do trubice je vložen čtyřhranný hliníkový profil osazený led pásky a také stočená rourka z nehořlavého papíru, která světlo rozptyluje, aby neoslńovalo.