Přeskočit na obsah

Jak zabezpečit dům nebo byt

  Dnešní technologie umožňují mít dům pod kontrolou i na dálku, znamená to však se během přípravy realizace na tyto technologie alepoň připravit a instalovat slaboproudé rozvody:

  1. EPS (elektronický protipožární systém). Mělo by být instalováno min. kouřové čidlo
  2. EZS (elektronický zazabezpečovací systém). Pir čidla, IP  kamerový systém, magnety oken a dveří, čidla tříštění skla
  3. domácí telefon/videotelefon
  4. audio rozvody, např. trubkování pro rozvody domácího kina, ale i hifi soustavy
  5. domácí počítačová síť – strukturovaná kabeláž s místem pro server/home media server, wifi
  6. anténní rozvody televize/rádio/satelit

  I když se rozhodnete neinstalovat všechny systémy, rozhodně se vyplatí během stavby realizovat alespoň přípravu, která se může v budoucnu hodit a nebude vás čekat žádné sekání do zdí. Můžete např. pouze zabudovat kabeláž pro EZS, bez koncových prvků. Určitě bych instaloval trubkování, do kterého se později dají umístit audio rozvody, nebo domácí počítačová síť.

  Doporučení: V návrhu slaboproudých rozvodů rodinného domu doporučujeme vždy dodržet koncept centrální rozvodné skříně z trasami-trubkováním do jednotlivých koncových bodů. Má to jednu zásadní výhodu. V budoucnu můžete totiž jakkoliv měnit, co bude jako koncové zařízení, protože trubkování je univerzální. Do rozvaděče vede jednak hlavní přívod z uliční sítě (pevná tel. linka, upc, internet, optická síť, atd.) ale je vhodné instalovat také přívod ze střechy pro příjem televize, nebo internetu “vzduchem”. Tyto práce jsou velmi specializované a nedoporučujeme je realizovat svépomocí.

  Samostatnou kapitolou je “inteligentní dům“, který všechny tyto samostatné systémy dokáže spojit a autonomně řídit.