Přeskočit na obsah

Rozhovor s architektem Davidem

  Pro www.akoupelnyatopeni,cz

  Pane architekte, mohl byste se čtenářům představit? Jak dlouho jste v oboru? Inspiroval vás váš děda, významný hradecký Architekt, ve výběru povolání?

  Od dětství máte stále kolem sebe nějaké plány, výkresy, obrázky, slyšíte mluvit o stavění domů, tak nějak se architektura ve mě probudila. Architektura, kreslení a výtvarná tvorba mi byly vždy blízké. Nicméně maturoval jsem na gymnáziu, nikoli na střední škole a o stavění jsem se začal zajímat teprve na vysoké škole, což už je více než 30 let.

  Na co se zaměřujete? Jaký styl je vám nejbližší?

  Zaměřujeme se zejména na vily, rodinné domy, byty, obytné budovy obecně, novostavby i rekonstrukce. Naším cílem je dům realizovat a nevytvořit pouze studii, případně projekt a stavbu nechat na někom jiném.

  Ke každému novému projektu přistupujeme s čistým papírem bez jakýchkoli předsudků, nebo vlastních ambicí, které bychom chtěli prosadit. Je pro nás důležité, co k nám lidé přinášejí- co chtějí realizovat a kde chtějí svůj dům postavit. Každý dům, který vytváříme, vlastně neustále prožíváme a zažíváme. Jedna stránka návrhu je výtvarná – jak se bude dům tvářit navenek, jak se bude tvářit dovnitř, tato část návrhu jistě odráží náš rukopis. Nicméně klíčovou částí návrhu je to, jak dům padne lidem, kterým je určen. Jak se v něm budou cítit.

  Jak jste se dostali k navrhování staveb v Anglii?

  Ještě na vysoké škole jsem měl tehdy “odvážný” nápad získat nějaké zkušenosti v zahraničí a myslel jsem si, že umím slušně anglicky. Tak jsem se ještě v létě 1989 vypravil do Anglie a zkoušel jsem najít práci na letní prázdniny, což se ukázalo jako nemožný úkol. Nicméně jsem se po několika týdnech snažení shodou náhod objevil v recepci architektonické kanceláře Ferguson, Cale + Sayell, která se mě ujala, jinak se to říci nedá, a s Brianem Fergusonem jsme spolupracovali na společných projektech ve Velké Británii i u nás téměř 25 let…..

   

  Celý článek >>>