Přeskočit na obsah

Studie rekonstrukce vesnického domu

  rekonstrukce venkovského domu
  Moderní rekonstrukce domu vždy znamená rozhodnout, co zachovat a podpořit a co nahradit a doplnit. Architektura, orientace místností a vztah k okolí starého venkovského rodinného domu nedaleko Prahy. Jak zachovat jeho vlídnost a přizpůsobit ho současnému stylu života.

  DA000 4 + 1
  1 zastavěná plocha 97
  2 užitná plocha 137
  3 rozměry 5 x 19 m

  Návrh rekonstrukce vesnického rodinného domu

  Tento přízemní vesnický dům, jak bývá běžné je usazen blízko ulice a to svojí dlouhou stranou. Vstupuje se do něho ze dvora, resp. dnes ze zahrady. V architektonickém návrhu rekonstrukce je většina místností hlavního provozu domu situována do přízemí. Jeho velikost to umožňuje. Význam je kladen na lineární sestavu navazujících provozních místností domu: „domácí práce“-“kuchyně“-“spíž“.  Na kuchyň navazuje obývací pokoj s jídelnou a dále hlavní ložnice s vlastní koupelnou. Na opačném konci domu jsou umístěny dvě ložnice s okny do štítu domu a do zahrady. Abychom se tady vyhnuli kontaktu s ulicí. Společná koupelna je situována v centru dispozice v blízkosti schodiště. V patře jsou pak další, menší obytné prostory.
   


  Orientace místností venkovského domu

  Hlavní společenské a obytné místnosti jsou směrovány do intimního prostoru zahrady a propojují se s ní přes terasu velkými okny. Směrem do ulice je pak zachován kontakt s vnějškem menšími, výše posazenými okny, které jsou většinou z technických místností a z kuchyně. Stejným způsobem jsou orientována okna i místnosti podkroví. Obytné místnosti většími okny do zahrady, nebo do štítů. Technické místnosti do ulice menšími okny (wc, koupelna, šatna…).

  DA000 Dispozice
  1
  2
  3 m

  rekonstrukce vesnického rodinného domuArchitektura, hmota a objem venkovského domu

  Základní objem zůstává nezměněn a zachovává si původní siluetu nízkého přízemního domu a strmé střechy, která je výškově nasazena na úrovni stropu přízemí. Vstup do domu je na původním místě – uprostřed délky, ze zahrady. Okna do ulice byla zachována menší, okna do zahrady jsou naopak zvětšena. V podkroví, které vznikne vestavbou do původního krovu jsou jižním směrem osazeny vikýře. V konceptu architektonické studie jsme navrhli následující materiály: fasáda domu je bílá hladká omítka; okna dřevěná, bíle lakovaná; střecha domu bude z černých břidlicových šablon. V návrhu venkovského domu záleží především na zachování základních tvarů, měřítka celé stavby a jednotlivých prvků (vikýře, okna, dveře, stříšky nade dveřmi…) Všechny nové prvky je potřeba dobře zvážit, jakým způsobem ovlivní celkový charakter domu (např. střešní okna, jiné tvary a rozměry oken apod.)


  Návrh střešního vikýře rekonstrukce domu