DA000 | 5 + 1 + garáž | ||
---|---|---|---|
1 | zastavěná plocha | 81 | m² |
2 | užitná plocha | 257 | m² |
3 | rozměry | 6 x 13,5 | m |
Návrh rekonstrukce
- Moderní otevřené dispozice. Namísto původního členění domu do jednotlivých místností se v moderním domě dispozice otevírá a jakoby protéká od přízemí až po podkroví.
- Spojení se zahradou. Vytvořením obytné místnosti otevřené směrem do zahrady se charakter mění a přízemí (1np) se přímo vztahuje ke svému okolí – k zahradě a stává se součástí celého domu.
- Půdní vestavba. Pro nejlepší využitelnost podkroví rodinného domu navrhujeme realizovat půdní vestavbu (především z toho důvodu, že vzhledem k řadové zástavbě nebude možné významně zvedat celý krov.
- Posunutí fasády přízemí. Navrhujeme posunout fasádu přízemí na úroveň hlavní fasády. To podpoří naší snahu na “od-suterénování” přízemí a jeho zapojení do obytných prostor celého domu.
- Vřetenové schodiště. Vřetenové schodiště, které začíná již od skutečného suterénu celý dům “kotví” a poskytuje mu významnou svislou osu.
- Prodloužení schodů do suterénu. Původní bod zadání-pohodlnější přístup do sklepa má ještě jeden významný efekt a to je ukotvení schodiště a tady ukotvení celého domu.
- Rozšíření prostoru vstupu. Navrhujeme zkrátit schůdky od branky k domu, právě abychom získali větší prostor před domem
- Zvýšení krovu. Rozdíl výšek sousedních domů nám umožňuje krov zvýšit o 400mm. Tato úprava by nám měla projít na stavebním úřadě, právě proto, že sousední dům nepřesáhneme.
- 2. Spojení se zahradou původní řadový dům téměř nevyužívá spojení s okolím a přízemí má charakter až téměř suterénu. Vytvořením obytné místnosti otevřené směrem do zahrady se tento charakter mění a přízemí (1np) se stává součástí celého domu. Také nadzemní podlaží se mnohem snadněni vztahují k pří-zemí a dům je tak celkově lépe ukotven (tento aspekt podporuje také úprava uliční fasády, kdy rušíme ustupující část přízemí a vysunujeme ji na úroveň hlavní fasády) 4. Posunutí fasády přízemí. Navrhujeme posunout fasádu přízemí na úroveň hlavní fasády. To podpoří naší snahu na “odsuterénování” přízemí a jeho zapojení do obytných prostor celého domu. 6. Prodloužení schodů do suterénu Původní bod zadání-pohodlnější přístup do sklepa má ještě jeden významný efekt a to je ukotvení schodiště a tady ukotvení celého domu. Právě z tohoto důvodu navrhujeme při rekonstrukci domu schody od sklepa do přízemí domu a do patra provést monoliticky. Monolit je “těžký” a podporuje těžiště směrem k zemi. Na druhou stranu schodiště ve vyšších patrech by měla být “lehká” 7. Rozšíření prostoru vstupu Navrhujeme zkrátit schůdky od branky k domu, právě abychom získali větší prostor před domem a opět podpořili “pří-zemnost” přízemí, nikoliv “suterénost”, které je dáno tím, že scházíme od branky dolů a přízemí vnímáme poněkud z nadhledu.
- 1. Otevřené dispozice namísto původního členění řadového domu do jednotlivých místností se v novém domě dispozice otevírá a jakoby protéká od přízemí až po podkroví. Tomuto významně napomáhá “zobytněné” přízemí a velkými okny do zahrady a také charakteristické vřetenové schodiště, protažené až do suterénu. Schodiště dává celému domu pevnou páteř. Mezi přízemím a patrem domu resp. 1np a 2np by mělo být monolitické, právě proto aby spojilo přízemí-podlaží “při zemi” s hlavním obytným podlažím-2np. Vyšší schodišťová ramena by, ale měla být naopak “odlehčená” např. s ocelovými schodnicemi.
- 5. Vřetenové schodiště Vřetenové schodiště, které začíná již od skutečného suterénu celý řadový dům “kotví” a poskytuje mu významnou svislou osu, přes kterou se všechna podlaží vzájemně spojují a vztahují. Tento motiv je ještě podpořen střešním oknem právě nad tělesem schodiště.
- 3. Půdní vestavba pro lepší využitelnost podkroví řadového domu navrhujeme při rekonstrukci zvednout celý krov o 400mm, což je rozdíl oproti sousednímu domu a tato změna by nám měl projít na stavebním úřadu. Současně vestavujeme do krovu vykýře, které ještě dále zpohodlní užívání odkroví. Dokonce do zahrady navrhujeme malou lodžii. Důvodem k použití balkónů a lodžií je spojení s okolním prostředím-se zahradou. I kdyby nikdy nikdo na balkon nevstoupil ta možnost nám právě přináší pocit spojení. Opakem je samozřejmě “obyčejné” okno, u kterého máme pocit, že jsme uzavřeni uvnitř nějakého definovaného prostoru a okno je průhledem ven. 8. Zvýšení krovu Rozdíl výšek sousedních řadových domů nám umožňuje krov zvýšit o 400mm. Tato úprava by nám měla projít na stavebním úřadě, právě proto, že sousední dům nepřesáhneme.
- Fasády rekonstruovaného řadového domu
- Fasády rekonstruovaného řadového domu
Podrobněji o architektuře rekonstrukce řadového domu
Po zadání jsme k návrhu přistupovali se záměrem maximalizovat využití daného prostoru. V některých případech řešení dispozic a vzhledu domu není dosud jasné, co bude nejlepší, proto jsme zvolili prezentovat nejlepší varianty, spíše než pouze jedno řešení. Domníváme se, že není dosud možné “uzavřít” architektonickou studii domu a považovat ji za hotovou. Proto spíše vyzdvihujeme hlavní body a charaktery uvažované rekonstrukce, které považujeme za důležité a předkládáme moderní řešení v již zmiňovaných variantách.
Poznámky k filozofii řešení. Na několika místech se zmiňujeme o “ukotvení” nemovitosti, a že ho považujeme za důležité. Člověk je tvor, který chodí po zemi a je se zemí celý život spjat a nakonec v zemi skončí. Člověk se k zemi vztahuje a také k nebi. A architektura je právě vyjádřením tohoto vztahu. Proto, jako architekti považujeme za důležité, aby byl dům dobře se zemí spjat. To je také důležité pro vyšší patra, která jsou nad zem vlastně vyzdvižena a potřebují něco-sloupy, stěny a schody, prostřednictvím kterých se k zemi vztahují. Čili na “patra” je možné se dívat také “naruby”. Zdi patra nenesou, ale patra se prostřednictvím zdí vztahují k zemi-tíhnou k ní. Druhým významným aspektem domu jsou “hranice” a jejich propustnost. (propustnost hranice např. zvažujeme, když se rozhodujeme o velikosti oken)
Návrhy materiálů. Fasády. Fasády domu se představují ve dvou variantách
- zateplovací systém s omítkou (profilovanou) Toto řešení odpovídá současnému charakteru řadové zástavby
- zateplovací systém se zavěšenými smaltovanými panely. Toto řešení se odklání od stávajícího vzhledu řadové zástavby a vyjadřuje více strukturovanosti domu.
- okna bílá dřevěná, ale dala by se zvážit i plastová, myslíme, že nejsme v situaci, kdy je nutné trvat v daný moment na konkrétním provedení.
Povrchy podlah. V duchu naší filosofie navrhujeme postupovat odspoda od těžkých materiálů směrem nahoru k materiálům lehkým.