Rekonstruovat, nebo zbourat?

Kdy má cenu dům rekonstruovat a kdy raději zbourat a realizovat novostavbu?

V drtivé většině případů, pokud kupujete dům starší než 25 let cenu má pouze místo-pozemek. Dům nemá reálnou cenu téměř žádnou. (Pokud to není historická památka, nebo prvorepubliková vila.) Jinak má tedy cenu asi jako hromada kamení, kterou budete muset odvézt.

Energie domu

Starý dům si málo kdy podrží nějakou vnitřní energii. Starý dům je často vyžitý, prázdný, zanesený původními obyvateli, kteří se o něj příliš nestarali. To poznáte na první pohled. A na vás bude to všechno z domu “vymést”, zbavit se toho a rekonstruovat dům podle svých představ. A to už jste v podstatě na ceně domu nového.

Kvalita stavby

Staré domy jsou také velmi často postaveny “chudě”. Vysypávající-se spáry mezi cihlami, nebo kameny jsou toho důkazem a týká se to i starých prvorepublikových vil na Hanspaulce. Jediné co totiž máte je v podstatě hrubá stavba, která vám ale rozhodně nebude vyhovovat a budete ji chtít předělat.

Cena rekonstrukce

Určitě budete chtít upravit dispozice. Při rekonstrukci domu budete chtít udělat nové rozvody instalací, nové podlahy koupelnu kuchyň, potom vám nebude vyhovovat původní dispozice, střecha se bude upravovat a to celé budete zateplovat. Se všemi těmito pracemi se dostáváte téměř na cenu domu nového. 

Při celkové rekonstrukci se vždy budete blížit ceně domu nového. Je proto důležité zvážit, zda má význam původní dům, nebo jeho část zachovat anebo dům zbourat a postavit novostavbu. To podstatné při těchto úvahách, kromě praktických aspektů také pocit, že dům má smysl zachovat, že má ještě co nabídnout.

Plusy a mínusy rekonstrukce a novostavby

rekonstrukce

  • technický stav, některé konstrukce nebudou vyhovovat a bude nutné je zesílit.
  • dispozice; téměř určitě nebudou vyhovovat a bude nutné je upravit
  • hydroizolace; nejsou žádné a zdivo bude nutné sanovat
  • zachová se duch původního domu

novostavba

  • bude nutné starý dům zbourat a suť odvézt
  • nový dům je nový dům bez kompromisů
  • téměř jistě zmizí duch starého domu, to může být někdy dobře, ale někdy ne