Budete stavět dům? Jak si udělat jasno, začít dávat představám reálnou podobu a učinit tak první krok k realizaci vašeho snu. Snu o novém domě.
Máte pozemek, nebo máte starý dům a tedy je zřejmé, “kde” svůj dům budete mít. A čeká vás najít odpověď na otázku “co” budete stavět. Jinými slovy, jaký dům to bude. A “s kým”. Tedy, kdo vám ho vymyslí-navrhne-vyprojektuje.
Viděli jste mnoho obrázků, webů, katalogů, také možná nějaké vzorové domy jste obhlédli. Načerpali jste značnou inspiraci, jaký by váš dům měl být a co všechno by měl mít-jak by měl být vybaven. A máte, nebo nemáte pocit, že “víte” co chcete.
Budou vás čekat čtyři základní kroky k vytvoření domu.
[tabs vertical_tabs=’true’]
[tab title=”
I. Imaginace
Představujte si, jak chcete bydlet.”]
Imaginace.
První věc, kterou máte udělat je představovat si. Sepsat všechno, co vás napadne, když si řeknete: “náš nový dům”. bez jakéhokoliv konceptu, tak jak vás to bude napadat. Tím vlastně vyjádříte všechny své city a touhy, které by měl váš dům odrážet, aby byl opravdu váš. Můžete to také nakreslit, i když si myslíte, že vůbec kreslit nedovedete, bude to cenný základ pro vytváření vašeho domu.
Váš dům, aby byl opravdu váš. Tedy, aby se vám v něm dobře bydlelo, byli jste v něm rádi (ale také na zahradě, která k bydlení patří), musí odrážet vaše pocity, touhy, potřeby. Váš dům nebude jen odrazem funkční nutnosti (že prostě někde bydlet potřebujete. Někde jíst, spát, koukat na televizi, dát si auto, kolo a sekačku na trávu) To by byl chabý důvod k tomu podnikat takovou tu náročnou akci se spoustou rizik. To by jste si prostě koupili typový dům. Hotový, bez starostí, rovnou k nastěhování. Tím důvodem je touha člověka vybrat si své místo a vyjádřit se. Téměř životně důležitá nutnost, která patří mezi tak významné sféry člověka, jako je jeho rodina a práce. Člověk, ačkoliv je tvor pohyblivý, není v našich šířkách zvyklí nemít své místo. (u beduínských kmenů v arabské poušti to bude jinak. Ty jsou v poušti, tedy v místě monotónním, nekonečném. U nás to je jiná situace. My jsme v české kotlině. V místě, které má své hranice, má svůj tvar a charakter se kterým se jeho obyvatelé sžívají a zakořeňují. Je snadné zakořenit do místa úrodného, které má svůj půvab, které je mi srozumitelné a tedy bezpečné. Poušť je opakem. Je všude stejná-v nějakém smyslu, monotóní)
A způsob, jakým se vyjádříte na daném místě je architektura. Architektura vyjadřuje podstatu místa, vyjadřuje touhy a potřeby člověka, který na toto místo přichází. A jsou to architekti, kteří oba tyto fenomény spojí.
Jistě jste se s tím setkali. Větou: “To se sem hodí/nehodí.” už vyjadřujete onu podstatu místa. A větou: ” My bychom tu chtěli postavit…” vyjadřujete své touhy a potřeby. To je např. rozdíl mezi domem a sochou. Socha není spjata s místem.
Tip:
Neuvažujte o svém domě, jako o něčem, co chcete mít. Uvažujte o něm, jako o něčem, co chcete nějakým určitým způsobem používat a především užívat. Jednoduchý příklad: garáž.
přístup první: chceme mít garáž pro dvě auta a místo pro kola
přístup druhý: chceme mít, kam si dát auto, nebo dvě auta, aby tam bylo místo pro uložení kola a dalších nezbytností k autu. A aby se dalo rovnou vejít do domu.
Ale třeba chcete mít ještě jiná místa, než ta běžně známá. Určitě chcete, aby děti měli svůj pokoj. Místo svého soukromí. Udělejte si místo také pro sebe. Nemusí to být celý pokoj, alespoň kout se stolečkem a knihovnou, který bude jenom váš. To je ta “pracovna”. Pro ni to bude možná ložnice, kde bude mít svůj kout, možná koupelna, anebo místo v arkýři v obývacím pokoji. To jsou vůbec přitažlivá místa. Arkýř, lavička na zápraží, okno s výhledem. Jsou to místa na hranici, místa skýtající bezpečí domova, ale skýtající pohled do cizích krajů.
[/tab]
[tab title=”
II. Hranice
Co bude realizaci vašeho domu ovlivňovat a limitovat”]
Hranice.
Zatím dejte všechny své představy stranou a půjdeme na první setkání s realitou. Uvažujte, jako architekt. A to je, co vlastně můžete na svém pozemku realizovat. Váš pozemek má své limity-hranice. Má nějaký tvar, rozměry. Je to rovina, nebo svah. Je blízko k sousedům. Má nějaké přípojky, nějaké nemá. Má nějaké geologické podloží, hranici spodní vody atd. Kromě fyzických hranic, které váš pozemek má, tu budou i hranice úřední. Obce mají dnes již často vypracované územní plány, které definují a limitují novou výstavbu. Běžný je limit zastavitelnosti pozemku, tedy jaké % z celkové plochy pozemku můžete zastavět domem, ale také drobnými stavbami a zpevněnými plochami (chodníčky, terasy, vjezdy). Např. může být dána hranice hranice zástavby-uliční čára. Může být stanovena výška římsy a hřebene a tvaru střechy (rovná/sedlová). To budou vaše hranice
[/tab]
[tab title=”
III. Struktura
Definujte prostory, vztahy mezi nimi, jejich velikost a vybavení”]
Struktura.
Teď jsme na prahu toho, to všechno vzít a začít z toho tvořit dům. Čili dávat našim představám reálný tvar. Strukturu. Dostáváme se k tomu určit, jak bude dům veliký, jak bude dům vypadat. Kolik bude mít místností a jak na sebe budou navazovat a co všechno budou mít. čili:
a) jaký bude mít styl (charakter)
b) jak bude veliký
c) jak bude vybavený
[/tab]
[tab title=”
IV. Realizace
Stavba domu”]
Realizace.
Stanovení odhadu ceny vašeho budoucího domu je prvním krokem k jeho realizaci. Dostali jste se do momentu, kdy máte už představu o svém domě a budete hledat architekta, kdo všechny vaše představy přijme za zadání a vytvoří s vámi kompaktní, harmonický a funkční dům.
[/tab]
[/tabs]