Přeskočit na obsah

7 věcí, které ověřte, než koupíte pozemek

    hledate-pozemek
    Každý pozemek má své hranice. A nejsou to pouze hranice pozemku. Jsou to limity územní, právní, fyzikální. Když hledáte pozemek pro Váš nový dům často už máte základní představu jak by měl dům vypadat i jak by měl být velký. Avšak pokud si předem nezjistíte za jakých podmínek je možné na vašem budoucím pozemku stavět, můžete být později překvapeni, že vaše záměry nepůjde realizovat, nebo jen omezené podobě.

    Co prověřit, než podepíšete kupní smlouvu?

    1. Orientace pozemku k světovým stranám.

      Je výhodné orientovat obývací pokoj na jih, popřípadě západ. Až budete odpoledne a o víkendech sedět na terase, aby vám tam svítilo slunce. Vstup do domu pak nejlépe z druhé strany – ze severu, nebo východu. Kuchyň často bývá tam, kde na ní zbyde místo. Ale kuchyň-pec-zdroj tepla, to je střed domu. Ale taková nedělní snídaně při východu slunce má také své kouzlo. Anebo směrem do ulice. Budete se moci snadno podívat, kdo k vám míří.
      Rozměry, tvar a svažitost pozemku
      Tyto parametry mají zásadní vliv na umístění domu na pozemku a zda se na pozemek se svými rozměry vůbec vejde. (Musíte dodržet „odstupy“ od sousedů min. 3m od hranice pozemku)

    2. Dostupnost inženýrských sítí a přístupová komunikace

      Dispozice těchto sítí sice přímo neovlivní, že nebudete moci stavět na vybraném pozemku to, co jste si představovali, ale může to významně ovlivnit celkovou investici a vaše pohodlí. Například výstavba jímky pro odpadní vody stojí cca. 150.000,-Kč. Není-li možné připojit se k plynu je nutno zvážit alternativní způsoby vytápění. Elektřina sice bývá dostupná téměř vždy, ale ověřte si raději na příslušném rozvodném závodě kapacitu sítě. Zda nebude problém s vaším připojením.

    3. Limity dané územním plánem

      Nutností je ověřit na příslušném stavebním úřadu i obecním úřadu, jestli se na pozemku smí stavět. Jak je regulováno funkční využití a jak může být dům velký. Není vyjímečné, že je v místě předepsán např. tvar střechy (sedlová, rovná, pultová), max. velikost zastavěné plochy domem, počet nadzemních podlaží, výška domu, výška hřebene střechy, či výška římsy. Také může být předepsána vzdálenost domu od ulice.

    4. Další rozvoj území

      Zjistěte jaké má obec plány s dalším rozvojem výstavby. Zeptejte se co se plánuje stavět v okolí. Sousedí-li váš pozemek sousedí s dalším volným pozemkem-pozemky, ověřte si s jakou zástavbou se tam do budoucna počítá.

    5. Podloží pro základy domu a voda na pozemku

      Také je dobré vědět jaké jsou podmínky pro základy domu v lokalitě a samozřejmě, jak to je s hladinou spodní vody, pokud chcete stavět sklep. Geologické podmínky Vám sice většinou ve stavbě nezabrání, ale mohou ji významně prodražit. A pokud je blízkosti nějaký potok, nebo říčka, či řeka. Mějte se na pozoru. Dříve, či později se rozvodní.

    6. Ochranná pásma

      Inženýrské síte v okolí, které nemusíte ani vidět, mohou mít ochranná pásma, která mohou do vašeho pozemku zasahovat a významně tak omezit stavbu vašeho domu.

    7. Archeologické nálezy

      zeptejte se na úřadě, jaká je pravděpodobnost nějakého archeologického nálezu. Ten by totiž značně zkomplikoval a zdržel stavbu domu.

    Nejste-li si jistí, zda-li vám nic neunikne oslovte architekta z okolí, aby se šel podívat na pozemek, který jste si vybrali (a chystáte se koupit). Jistě vám zdarma řekne svůj názor.

    Líbí se vám tam?

    Stává se, že při výběru toho správného pozemku se člověk nechá zaslepit množstvím objektivních kritérií jako: aby to bylo kousek do města, kam budou děti chodit do školy, zda-li je tam kanalizace a plyn a podobně a úplně zapomene zda-li se mu tam “líbí”.

    Objektivní kritéria jsou bezesporu důležitá. Ale zkuste si nejdřív představit, jak budete na daném místě žít. Dejte tentokrát na své pocity zda-li jste našli místo, kde chcete vybudovat svůj domov. Každé místo má svého ducha, charakter a ovlivňuje, jaký dům budete stavět a jak se v něm budete cítit

    Doporučení:

    Než se vydáte na úřady vybavte se výpisem z katastru nemovitostí a snímkem katastrální mapy. Na katastrální úřad ovšem nemusíte chodit, bude vám stačit výpis z internetu. Zjistěte si také kdo budou vaši sousedé? Chystáte se vedle nich strávit velkou část svého života a také budete potřebovat jejich vyjádření ke stavbě vašeho domu.

    Při nákup pozemku nepřehlédněte ani právní záležitosti.

    Při vlastním nákupem nemovitosti neváhejte využít služeb osvědčeného advokáta. Ten prověří kupní smlouvu, zkontroluje že má prodávající titul k prodeji a ověří pozemek není zatížen dluhy ani věcnými břemeny a podobně. Způsob zaplacení kupní ceny zvolte nejlépe prostřednictvím notářské úložky, nebo vázaného účtu v bance. Pro všechny by to měla být běžná záležitost. Něco to sice stojí, ale všechny strany mají jistotu, že nemovitost bude převedena a cena uhrazena. Více vám poradí notář, vaše banka, či advokát.