Když bytový designér vytváří a navrhuje interiér, nebo zařizuje dům, chce vytvořit určitou atmosféru. Když uvažuje o tom, jak zařídit, nebo předělat bydlení, nemá na mysli pouze praktickou stránku věci, ale především chce, aby váš nový interiér byl “nějaký”. Tedy vyjadřoval určitý pocit. Chce aby měl určitou atmosféru.
[slideshow id=9]
Atmosféra, nebo-li charakter prostoru je utvářen samozřejmě tím, co jej naplňuje. Je zřejmé, že úlohu tohoto dramatu tedy hrají předměty a jejich vzájemné vztahy. Jsou to:
- Materiál
- Barvy
- Povrch
- Struktura
- Měřítko
- Světlo
1. Materiál
Designér vybírá materiál může být přírodní, nebo umělý. Může imitovat jiný materiál. Podle volby materiálu bude návrh interiéru také působit. Např. futuristicky, nebo přírodně, rustikálně apod.
2. Kombinace barev
Významným elementem designu interiéru je barva materiálu, resp. kombinace barev. Podle jejich výběru může interiér působit monotónně, vesele, hravě, může povzbuzovat vaše smysly, anebo naopak uklidňovat. Interiér může být světlý-jasný, tmavý-temný.
3. Povrch
Jaký zvolit povrch? Hladký, lesklý, sametový, drsný? Detailní utváření charakteru prostoru navrhuje designér volbou povrchu použitých materiálů. Může být hladký až lesklý, který působí spíše „tvrdým“, dokonalým dojmem. Také může být hebký (matné povrchy), který dokáže působit naopak měkce a přirozeně.
4. Struktura, vzor a kresba
Kromě barvy a povrchu může mít materiál strukturu, vzor, nebo kresbu. Ta může odkazovat k různým motivům, např. rostlinným, industriálním, urbánním a dokreslovat atmosféru daného prostoru.
5. Formát a měřítko
Těmito dvěma elementy ovlivňuje designér„velikost“ jakou na nás prostor má působit. Volbou malých formátů se přikláníme k malému měřítku. Volbou velkých formátů spíše k velkému prostoru. Menší formáty budou působit spíše útulněji, větší formáty budou evokovat dojem většího prostoru (až nekonečného). Obě formy se dají kombinovat. Pozadí může tvořit velký formát a místo, kam chceme přitáhnout pozornost, nebo jej chceme akcentovat utvoříme drobnějším formátem.
6. Světlo
Samostatnou kapitolou, která dotváří dojem a pocity v interiéru je světlo-osvětlení a samozřejmě jeho dvojče-stín. Podle zvolených typů a jejich kombinací může být prostor např. intimní, rozzářený, ale také jednotvárný a ponurý.
7. Kompozice
Máme vybráno. Materiál, barvu dekory-vzory, ale jak je poskládat dohromady? Sokl, parapet římsa, bordura, pilastr. Tímto posledním architektonickým elementem je kompozice. Jak název napovídá jedná se o to, jak jsou materiály a věci vzájemně uspořádány. Zda tvoří shluky, nebo jsou rozloženy rovnoměrně. Na tom bude záležet, kam vás to v prostoru bude přitahovat, anebo naopak, jakému místu se raději vyhnete.
Tip:
Zkuste jednoduchou pomůcku. Dejte si před sebe třeba vaše oblíbené fotografie přírody, nebo klidně čehokoliv. A popište co je na fotografii. Jaké jsou tam barvy a v jakých poměrech. Jaké jsou tam struktury a povrchy. Jaké má prostor světlo a tak dále. A postupně z materiálů s podobnými vlastnostmi skládejte svůj interiér. Tímto způsobem vytvoříte atmosféru právě jako na vašem obrázku. Architektonické návrhy interiérů na obrázcích níže byly vytvořeny právě tímto způsobem.
Příklady různé atmosféry:
- Inspirace a návrh
- Inspirace a návrh
- Inspirace a návrh
- Inspirace a návrh
- Inspirace a návrh