Přeskočit na obsah

Jak na inteligentní dům

    Dalo by se říci, že inteligentní dům-chytrý dům je systém, který řídí dům za vás a zvyšuje naše pohodlí.. Má tedy určitý stupeň autonomie.

    Současný moderní rodinný dům si o instalaci nějakého nadřazeného způsobu řízení přímo říká. Dnešní dům je pro naše pohodlí technologiemi zaplněn.

    • Rekuperace, která celoročně hlídá větrání domu bez tepelných ztrát.
    • Klimatizace, která zchladí vzduch během několika tropických dní na snesitelnou úroveň.
    • Topení již dávno není jen nakládání kotle uhlím, ale precizní regulace podle větví a místnosti.
    • Do domu je zaveden internet a rozveden do každé místnosti.
    • V domě je instalován server se záložními bateriemi.
    • Dům je chráněn elektronickým zabezpečovacím systémem
    • Má instalovány rolety a markýzy.
    • Má elektronickou vjezdovou bránu a vrata v oplocení.
    • Domácí telefon
    • Výjimkou dnes nejsou ani kamery s nahráváním.

    Všechny tyto technologie potřebují nějaký způsob ovládání, který je většinou řešen samostatně pro každou zvlášť a fungují dobře. Pokud, ale chcete zavést mezi nimi nějaké samostatné interakce a logická spojení, budete potřebovat nějaký nadřazený inteligentní systém.

    Inteligentní domácnost, trend moderního bydlení

    Na začátku je důležité si rozmyslet, jakou úroveň samostatnosti domu chceme dosáhnout. Jednotlivé úrovně můžeme shrnout do následujících bodů:

    A/ Každý sám za sebe

    Jednotlivé systémy a technologie jsou oddělené a pracují samostatně. Je možné je ovládat a regulovat v rámci jejich zařízení. Většinou mají možnost i dálkového ovládání přez webserver.

    B/ Na půl cesty

    Částečná automatizace prostřednictvím ústředny Jablotron JA100 je dobré základní řešení, které do domu již dokáže zavést inteligence a to bez dalšího nadřazeného systému. 

    C/ Plné nasazení

    Je instalován samostatný nadřazený inteligentní  systém, do kterého jsou napojený všechny domácí  technologie a umožňuje jejich plnou spolupráci a logiku. 

    Inteligentní dům Jablotron

    Jednoduchým řešením chytré domácnosti je částečné zapojení zabezpečovacího systému Jablotron do řízení domácnosti. Systém dokáže ovládat např. rolety, žaluzie a pod. Také je možné v tomto systému naprogramovat určitá logická spojení. Například při odchodu se vám mohou automaticky stáhnout rolety a při příchodu zase vytáhnout. Výhodou tohoto řešení je, že neinstalujete další technologií do svého domu.

    Inteligentní dům cena

    Záleží především co od takového systému očekáváte. Kompletní zapojení všech technologií domu do jednoho celku vás může stát miliony korun. Naproti tomu jednodušší řešení, které, ale splní vaše nároky může vyjít řádově na statisíce.

    Inteligentní elektroinstalace

    Samostatnou kapitolou​ je inteligentní elektroinstalace. To znamená, převedení silnoproudých zařízení domu na ovládání slaboproudem. Např. vypínač stropního světla v obývacím pokoji není přímo v  elektrickém obvodu, ale je veden datový (slaboproudý) kabel do rozvaděče, kde teprve dává povel příslušnému relé, které ovlada světlo: “rozsviť”. (např. výrobci: ABB, Moeller xComfort.

    Znamená to však vybudovat v domě rozsáhlé elektroinstalace silnoproudých i slaboproudých rozvodů. (např. výrobci: Haidy, Inels, AMX, Loxone, Jablotron). Propojit je s koncovými prvky a ústřednou a naprogramovat.  To znamená především zpracovat podrobný projekt a sestavit “logiku” ovládání a fungování domu.

    Často se  předpokládá, že je nutné veškeré rozvody silnoproudu, jako je ovládání světel změnit na slaboproudé. To má možná smysl, když plánujete do systému řízení domu zapojit i osvětlení, ale nutné to není. A cena takového vypínače může být až desetkrát vyšší, než obyčejného.