Přeskočit na obsah

Rozhodli jste se postavit dům

  novy-dum-uvod

  Vaše představy o budoucím bydlení

  Máte svůj pozemek nebo se ho právě chystáte koupit. Také jste už shromáždili řadu obrázků a informací a udělali si představu o tom jaký dům chcete mít. Uvažujete jaké materiály při stavbě domu použít. Rozmýšlíte kolik a jakých místností budete v domě potřebovat. Zda-li udělat garáž v domě či pouze přístřešek.

  novy-dum-predstavy

  Kdo mi pomůže?

  Nenašli jste typový projekt, který by splňoval vaše očekávání. Chcete dům, který naplní všechny vaše představy a dobře využije přednosti vašeho pozemku, nebo okolí prvorepublikových vil. Stojíte tedy před otázkou, jak najít někoho, komu svěříte své plány, představy a úspory, kdo to vše přetvoří ve váš vysněný dům. V dům, který se vám bude líbit, kde se vám bude dobře bydlet, ale také dům který bude odpovídat vašim finančním možnostem, bude spolehlivý a trvanlivý.

  novy-dum-pomoc

  Jak architekta vybrat?

  Asi už jste si prohlíželi na internetu stránky architektů. Někde se vám líbili domy jinde způsob uvažovaní o domě a procesu stavění. Nedejte však jen na obrázky. Při spolupráci s architektem je důležité, jak si budete rozumět. Jak vás dokáže vnímat, jak pochopí vaše přání a zda-li získá vaši důvěru. Nebude to totiž vztah na jednu noc. Než společně projdete cestu od návrhů po předání klíčů k novému domu, uplyne více než rok. Výsledek bude z velké části záviset na tom, jak si porozumíte.

  novy-dum-vybrat-architekta

  6 bodů, které vám výběr architekta usnadní

  1. Staví. Je to architekt, který se svým návrhem zůstane až do konce – do úspěšné realizace a neskončí u studie nebo projektu. Při tomto způsobu práce získal bezprostřední zkušenost s realizací vlastních návrhů. Má ověřeno, že jeho řešení budou funkční, bez poruch a zná jejich cenu.
  2. Sejde se s vámi a stráví s vámi alespoň 3 hodiny. Potřebuje se od vás totiž dozvědět co možná nejvíce o vašich plánech a přáních, aby si mohl udělat, co nejpřesnější představu, jaký dům chcete mít. Získá tak pro váš dům cit, který pro jeho tvorbu potřebuje. Jen tak navrhne váš dům v harmonii s místem a naplní vaše představy.
  3. Pojede se podívat na váš pozemek. Aby architekt mohl odpovědně zhodnotit váš záměr, odhadnout výši investice a odhalit případná úskalí musí nejdříve spojit vaše představy o domě s místem, kde chcete dům postavit. Protože místo významně ovlivňuje podobu a technické řešení domu.
  4. Odhadne výši investice – dozvíte se přibližnou cenu vašeho domu. Nebo naopak podle toho, kolik do domu chcete investovat, odhadne, jak velký dům a v jakém standardu můžete postavit. Tyto odhady pak slouží k další diskuzi a rozhodování o výši investice nebo velikosti a vybavení domu.
  5. Počítá s finanční rezervou. V průběhu projektování vždy dochází ke změnám a upřesňování zadání. Ať už je vyvolá samotný investor nebo potřeby konstrukce domu. To ovlivňuje výslednou cenu.
  6. Nabídne vám zhotovení veškeré dokumentace až po prováděcí projekt vč. výkazu výměr. Bude provádět autorský dozoru, případně i technický dozor. Dům totiž doopravdy vzniká až jeho stavbou. Vše co jí předchází je jenom příprava. Velmi důležitá příprava, ale dům je z cihel nikoli z papíru.

  Ing. arch. Aleš David, Ing. arch. Igor David

  PS:

  chcete-li se při prvním setkání s architektem dozvědět co nejvíc, přineste s sebou co nejvíce podkladů a své zadání. Abychom Vám práci usnadnili příklad zadání vám zdarma pošleme na vaši e-mailovou adresu.

   

  Co vzít s sebou na schůzku s architektem.

  Aby jste od architekta dostali co možná nejpřesnější informace, připravte se na jeho otázky a zkuste získat některé z níže uvedených podkladů.

  novy-dum-velikost

  Velikost a vybavení domu

  Nejdříve je dobré si rozmyslet, jak velkou nemovitost budete chtít stavět a kolik peněz chcete utratit. Když budete rozmýšlet velikost domu, přemýšlejte i o jednotlivých místnostech. Zda-li chcete obývací pokoj s kuchyňským koutem, nebo oddělené. Kolik ložnic a jak velké. Jak budete chtít dům používat. Jak na něj má navazovat zahrada. Jednoduše vše, co vás k novému domu napadne sepište, přidejte obrázky domů a míst, které vás zaujaly a vezměte s sebou.

  novy-dum-regulace

  Co mohu na svém pozemku realizovat.

  Na příslušném stavební úřadu si ověřte zastavovací podmínky pro váš pozemek. Podle územního plánu a případného regulačního plánu se dozvíte jaký dům můžete postavit. Obvykle je stanovena maximální zastavěná plocha a počet nadzemních podlaží. Je-li pro dané území zpracován regulační plán může být stanovena uliční čára ale i tvar střechy, výška hřebene střechy a výška římsy. Zeptejte se také na průběh územního a stavebního řízení. A nezapomeňte zjistit, jaké má obec plány s dalším rozvojem výstavby v místě. Váš pozemek možná sousedí s jiným nezastavěným pozemkem-nemovitostmi, takže stojí za to vědět jakou zástavbou se do budoucna počítá.

  novy-dum-pripojky

  Přípojky.

  Ověřte si jaké inženýrské sítě jsou dostupné. S elektřinou nebývá problém, u správce sítě si však můžete ověřit kapacitu a udělat tzv. rezervaci příkonu. Zjistěte zda-li je dostupný plyn, bude-li možné připojit se ke kanalizaci a jestli je možné se napojit na místní vodovodní řad. Když neznáte jednotlivé správce sítí, obraťte se na stavební úřad, kde vám poradí.

  Tip:

  Než se vydáte na úřady vybavte se výpisem z katastru nemovitostí a snímkem katastrální mapy. Na katastrální úřad ovšem nemusíte chodit, bude vám stačit výpis z internetu.