Přeskočit na obsah

první telefon architektovi

    Rozhodli jste se postavit dům. Máte představu, jak by měl vypadat a co všechno by měl mít. Máte pozemek, nebo dům, který chcete rekonstruovat. A ještě nikdy jste dům nestavěli a s architektem nemáte žádnou zkušenost.
    Zavrhli jste typové projekty, nebo domy na klíč a rozhodli jste se postavit dům podle sebe. Strávili jste nad představami o svém domě již nějaký čas a máte představu, jaký by měl být a co všechno by měl mít, jaké pohodlí by vám měl poskytnout, zda-li udělat garáž v domě či pouze přístřešek. Zvažujete, jaké materiály při stavbě domu použít.

    novy-dum-vybrat-architekta

    A nastala chvíle, kdy jste si řekli: “A kdo nám to dá všechno dohromady? Všechno co chceme doma mít a nad čím jsme tak dlouho uvažovali. A vytvoří nám dům.”

    To je úkol pro architekta. Klíčovou úlohou architekta tedy je z vašich plánů, představ a úspor vytvořit váš vysněný dům. Dům, který se vám bude líbit, kde se vám bude bydlet, jak jste si představovali, ale také dům který bude odpovídat vašim finančním možnostem, bude spolehlivý a trvanlivý a v neposlední řadě půjde dobře postavit. Z tohoto důvodu se musí od vás dozvědět co nejvíce o vašich záměrech a také o místě, kde se je chystáte realizovat. Úlohou architekta je také do návrhu a projektů zapracovat veškeré technické podmínky a zásady (statické, požární, tepelné atd).

    Váš první telefon architektovi.

    Až budete poprvé volat architektovi, můžete mu v zásadě říci cokoliv o vašich představách o domě, který jste se rozhodli postavit a místě, kde by měl stát. Architekt, aby vám mohl poskytnout co žádáte, tedy vytvořit dům, jaký jste si představovali, si potřebuje nejprve udělat představu o základních údajích.

    1. Jaký dům chcete stavět, nebo rekonstruovat,
    2. jak má být asi veliký, nebo kolik chcete investovat a
    3. kde bude stát.

    Např.:

    • Chceme si postavit současný moderní dům se sedlovou střechou,
    • o velikosti cca 200m2,
    • náš pozemek má 750 m2 a je v původní zástavbě Prahy 8 – Kobylisích. Nachází se na něm starý dům, který chceme zbourat a postavit úplně nový,

    Anebo:

    • Nedaleko za Prahou jsme koupili pozemek v nově vznikající zástavbě a chtěli bychom realizovat moderní dům s velkými prosklenými plochami a rovnou střechou.
    • Měl by mít cca 130 m2 zastavěné plochy. Přízemí a podkroví.
    • Pozemek má 1150 m2

    Anebo:

    • Chceme rekonstruovat starý dům, který se nachází u Prahy
    • má asi 150m2, přízemí a patro
    • představujeme si ho opravit, jako moderní bydlení pro čtyřčlenou rodinu
    • máme představu co všechno v novém domě chceme mít, ale vůbec nevíme, jak to dát všechno dohromady
    • a chtěli bychom vědět, jak vlastně postupovat a kde začít

    A domluvíte si schůzku, na které architekta podrobně seznámíte se svými plány a místem, kde je chcete realizovat.

    Pošlete mu emailem základní informace o vašem pozemku, nebo domu a záměrech. Adresu, kontakty na vás, pár fotografií, případně další informace, které jste již získali, aby si architekt mohl udělat základní představu o Vašich záměrech.

    Věděli jste,
    že si nemusíte objednávat hned kompletní projekt? Abyste se přesvědčili, že spojenectví s architektem bude to pravé, musí spolu ujít kus cesty. To znamená udělat spolu nějakou práci. Je to riziko, bude Vás to něco stát, ale vzhledem k tomu, jaká Vás čeká celková investice jiný postup není. Asi už jste si prohlíželi na internetu stránky domů od architektů. A některé vás jistě zaujaly. Nedejte však jen na obrázky. Byly to domy pro někoho jiného a na jiném místě. Při spolupráci s architektem je důležité, jak si budete rozumět. Jak dokáže vnímat místo, záměry. Nebude to totiž vztah na jednu noc. Než společně projdete cestu od návrhů po předání klíčů k novému domu, uplynou skoro dva roky. Výsledek bude z velké části záviset na tom, jak si vzájemně porozumíte. Minimální práce, kterou budete muset objednat je architektonická studie domu. Při této práci se projeví, jak Vám to společně půjde, zda to bude partnerství na celý dům, či budete muset hledat někoho jiného.
    Architektonická studie je také nezbytným dokumentem, aby bylo možné odhadnout celkovou investici a rozsah nezbytných projektů, obzvláště, když se bude jednat o rekonstrukci.

    První schůzka s architektem.

    Na schůzce s architektem spolu proberete vaše plány na realizaci/rekonstrukci domu a podrobnosti o pozemku, kde budete stavět. Podle vašich informací a seznámení se s pozemkem architekt posoudí, jaké nezbytné kroky je potřeba udělat a jakou dokumentaci vypracovat. Také vás upozorní na případná úskalí, či omezení, která bude nutné vyřešit v průběhu projektování, aby byl dům povolen stavebním úřadem a bylo možné jej realizovat.

    Jak architektovi popsat své záměry

    Kromě několika úplně základních údajů, jako je adresa vašeho domu, nebo pozemku a telefon na vás mu prostě vyprávějte, jak chcete bydlet a žít. Co chcete doma všechno dělat a co má dům všechno plnit za funkce. A ty místa a místnosti a samotná podoba a charakter domu sami vyplynou. To je tvorba. Také můžete vyprávět o tom co vám v současném domově chybí.

    Tak například:

    Chceme postavit moderní dům. Chceme obývací pokoj, kuchyň, jídelnu. Ložnici a dva dětské pokoje. A pro auto přístřešek vedle domu. Topit budeme plynem a rádi bychom solární panel na ohřev vody.

    To jste architektovi už, ale sdělili výsledek vašeho dlouhého uvažování o domě. To je jen seznam funkcí, které chcete, aby váš dům splnil. To ale příliš nevypovídá o tom, jak chcete v domě žít, a co všechno jste o svém domě rozmýšleli. Aby architekt vytvořil váš dům, musíte mu vyprávět o životě. O svém životě v domě.

    To je trochu strohé, na to jak jistě po novém bydlení toužíte. Takže:

    Už dlouho uvažujeme o tom, že si postavíme svůj dům. A teď jsme se rozhodli. Pořídili jsme si pozemek, který se nám líbil a vyhovoval nám. Chceme pohodlné bydlení, aby jsme měli dost místa v kuchyni s jídelnou, kde trávíme dost času, ale také obývací pokoj, aby byl prostorný s krbem, nebo kamny, abychom mohli společně trávit čas i tam. Nějaké šatní skříně budeme potřebovat v ložnici na uložení šatů a prádla, ale asi nám to nebude stačit, tak by se hodila i nějaká zvláštní místnost mezi ložnicemi. Koupelna nahoře nám bude stačit asi jen jedna společná, ale aby v ní byla vana i sprcha a možná i wc. Ale wc chceme zvlášť, abychom se ráno snadno vystřídali. Možná by wc mohlo být taková malá koupelna s bidetem. Nebo možná i sprcha by se dala přesunout do této malé koupelny. Také by se nám líbila pěkná prostorná hala, která by byla středem našeho domu. A s pěkným schodištěm.

    Je to delší. Ano, právě. Ale o vašich představách a motivech to vypovídá mnohem více.

    Ing. arch. Aleš David, Ing. arch. Igor David

    Co vzít s sebou na schůzku s architektem.

    Aby jste od architekta dostali co možná nejpřesnější informace, připravte se na jeho otázky a zkuste získat některé z níže uvedených podkladů.

    novy-dum-velikost

    Velikost a vybavení domu

    Nejdříve je dobré si rozmyslet, jak velkou nemovitost budete chtít stavět a kolik peněz chcete investovat. Když budete rozmýšlet velikost domu, přemýšlejte i o jednotlivých místnostech. Zda-li chcete obývací pokoj s kuchyňským koutem, nebo oddělené. Kolik ložnic a jak velké. Jak budete chtít dům používat. Jak na něj má navazovat zahrada. Jednoduše vše, co vás k novému domu napadne sepište, přidejte obrázky domů a míst, které vás zaujaly a vezměte s sebou.

    novy-dum-regulace

    Co mohu na svém pozemku realizovat.

    Na příslušném stavební úřadu si ověřte zastavovací podmínky pro váš pozemek. Podle územního plánu a případného regulačního plánu se dozvíte jaký dům můžete postavit. Obvykle je stanovena maximální zastavěná plocha a počet nadzemních podlaží. Je-li pro dané území zpracován regulační plán může být stanovena uliční čára ale i tvar střechy, výška hřebene střechy a výška římsy. Zeptejte se také na průběh územního a stavebního řízení. A nezapomeňte zjistit, jaké má obec plány s dalším rozvojem výstavby v místě. Váš pozemek možná sousedí s jiným nezastavěným pozemkem-nemovitostmi, takže stojí za to vědět jakou zástavbou se do budoucna počítá. Pokud máte na pozemku stávající stavbu, pomůže k ní vzít původní dokumenty. Pokud je nemáte přímo vy, měly by být k dohledání v archivu příslušného stavebního úřadu. (Aby vám je úřad vydal, budete se muset prokázat vlastnictvím k předmětné nemovitosti)

    novy-dum-pripojky

    Přípojky.

    Ověřte si jaké inženýrské sítě jsou dostupné. S elektřinou nebývá problém, u správce sítě si však můžete ověřit kapacitu a udělat tzv. rezervaci příkonu. Zjistěte zda-li je dostupný plyn, bude-li možné připojit se ke kanalizaci a jestli je možné se napojit na místní vodovodní řad. Když neznáte jednotlivé správce sítí, obraťte se na stavební úřad, kde vám poradí.

    Tip:

    Než se vydáte na úřady vybavte se výpisem z katastru nemovitostí a snímkem katastrální mapy. Na katastrální úřad ovšem nemusíte chodit, bude vám stačit výpis z internetu.

    Co všechno pro vás architekti mohou vypracovat a zajistit:

    • návrh domu (architektonickou studii),
    • územní rozhodnutí, nebo územní souhlas,
    • kompletní projekt domu se všemi náležitostmi pro účely stavebního povolení, nebo ohlášení stavby,
    • stavebního povolení, nebo ohlášení stavby
    • architekt také vypracovává prováděcí dokumentaci a dokumentaci pro výběr stavební firmy, či samostatných subdodavatelů,
    • výběr dodavetele jednotlivých profesí, nebo stavební firmu, která dům postaví kompletně.
    • dohled nad realizací, jako autorský i technický dozor,
    • návrh interiéru a vybavení, vč. nábytku, zařízení a osvětlení. Dohlédne na výrobu a instalaci.

    Kromě výše uvedených prací se s architektem můžete poradit:

    • o záměru stavby na daném místě, aká omezení může váš záměr mít, co budete muset dodržet a jaké problému budete muset vyřešit,
    • o rekonstrukci bytu, nebo domu, jak je možné je realizovat, co to bude představovat