Viděli jste spoustu obrázků, všude doma máte katalogy “rodinných domů na klíč”, máte už představu o tom, jak bude dům veliký, co v něm všechno bude a zvažujete, zda si pořídit typový dům, anebo že si na svůj dům najmete architekta. Ale jakého architekta si vybrat? S několika jste třeba už mluvili, možná se známými, kteří dům s architektem stavěli. Viděli jste fotogalerie jejich realizací, stránky architektonických ateliérů, něco se vám líbilo, něco ne.
Ale s architektem, to je hlavně o vztahu s ním a o tom, jak dokáže vnímat, než jestli se vám líbí, nebo nelíbí, co postavil. To co jste viděli bylo totiž pro někoho jiného. Nebylo to pro vás. Také to je vztah na nějakou dobu. Architektonická studie, územní rozhodnutí (možná), zhotovení projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, výběr stavební firmy, vlastní stavba domu, změny v průběhu stavby a finále – dokončení a vyřizování záručních a pozáručních oprav. Podle toho, jak spolu budete vycházet, podle toho bude váš dům dopadne.
A proto je na začátku důležité uvolnit fantazii a pocity o tom, jaký má váš dům být. To zachycuje architektonická studie
Architektonická studie je všechno co vás napadne i nenapadne, když si řeknete: “Náš nový dům”. Umožní vám se seznámit s architektem, s tím jak pracuje a vyzkoušet si, jak si budete rozumět. Je to relativně rychlé a nezavazuje vás objednávat celý projekt a další následné kroky. Pokud se později budete chtít rozhodnout pro jiného architekta, nejste ničím vázáni a zhotovenou práci můžete využít bez omezení. Architektonická studie vám hlavně dá odpovědi na tyto základní otázky, které jsou důležité pro další postup realizace vašeho domu, architektonická studie je první ztvárnění představ o svém domě:
- Jak budou vyřešeny představy o fungování domu.
- Jaký bude mít základní tvar.
- Jak bude dům umístěn na vašem pozemku, kam situovat vchod a vjezd, jakým směrem se bude rozkládat zahrada.
- Jak postupovat dále k jeho realizaci.
Tip: co můžete udělat sami.
- Jak to je s přípojkami domu? Je tam plyn? Nebo čím budete topit? A kanalizace? Elektřina asi nebude problém, ale ověřte si u správce sítě kapacitu a tzv. rezervaci příkonu. Jak to je s datovými kabely? (telefon, internet, televize) Na příslušném stavebním úřadu vám poradí, kam se obrátit. A když už to budete obcházet, nechte si udělat kopii situačního nákresu příslušné sítě.
- Samozřejmostí je ověření na příslušném stavebním úřadu i obecním úřadu, jaký dům se dá na pozemku stavět a jak může být veliký. Může se stát, že je v místě předepsán např. tvar střechy (sedlová, rovná, pultová), velikost max. zastavěné plochy domem, počet nadzemních podlaží, výška domu, výška hřebene střechy, či výška římsy. Také může být předepsán odstup od ulice. Tyto parametry pak budou ovlivňovat to, jak bude váš dům vypadat. Nezapomeňte si s sebou vzít výpis z katastru nemovitostí a snímek katastrální mapy, kdybyste museli prokazovat, že jste majiteli pozemku.
- Zeptejte se také, jaké má obec plány s dalším rozvojem výstavby v místě. Třeba váš pozemek sousedí s dalším volným pozemkem-pozemky, takže stojí za to zjistit s jakou zástavbou se tam do budoucna počítá.
- Jací budou vaši sousedé? Budete bydlet vedle nich. Nic moc se s tím nedá dělat, ale alespoň budete vědět, do čeho jdete. Budou se vyjadřovat k vaší stavbě.
Jak bude váš dům vypadat
Abych se tak vžil do vaší situace… Máte pozemek. A chcete postavit dům. Jistě jste nad tímto tématem mnohokrát večer seděli. Viděli jste mnohé časopisy, navštívili nejednu internetovou stránku architektů s obrázky moderních domů a vil. Jinými slovy. Nashromáždili jste spoustu informací a nápadů o tom, jak by měl váš dům vypadat, jak bude velký. Jakou bude mít střechu a okna. Co v něm nesmí chybět. Krb, pořádná komora, možná šatna a vyhřívaný příjezd ke garáži, abyste v zimě nemuseli sníh odhrabovat. A koupelna. Krásná prostorná koupelna. Dvě umyvadla a sprcha zvlášť. A tak dále. A ten inteligentní dům. Co to vlastně znamená? A solární panely a rekuperace tepla a … A kolik to bude všechno stát? Musíme se přeci „vejít“ do nějakého rozpočtu. A pak ještě musí zbýt na vybavení. Kuchyně, šatna, nová ložnice, jídelna. Možná použijete ten starý stůl, ale židle budou potřeba nové. A rezerva. Musí zůstat nějaká rezerva, co když bude potřeba během stavby něco změnit, nebo budeme chtít něco doplnit. Ale jak na to? Odkud začít? Jak projít celou tou cestou ke svému domu, aby se nenaplnili všechny ty strašidelné historky, které slýcháte ze všech stran?
Udělejme ale nejdříve krok zpět. Ještě se pozastavme, než začneme všechny tyto informace, jako architekt skládat dohromady do jediného celistvého, pevného rodinného domu a ještě jednou se vraťme k otázce: Jaký má být můj dům? Má být účelný, moderní, funkční, asi úsporný a šetrný k životnímu prostředí, bezpečný.
Něco kvůli čemu stojí za to se do celého tohoto podniku pouštět. A Něco stát to bude. A nebudou to jen peníze. Bude to váš čas a vaše energie. A bude to risk. Bude to skutečně, jak si představuji? A nezkazí to stavební firma? Ten důvod, kvůli kterému to všechno stojí za to je: Můj dům musí být úžasný! Přitažlivý, okouzlující, prostě fantastický. Ostatní domy budou vedle něho zahanbeni. Ač nebude pyšný. Bude to dům, který bude mít duši. Takový dům se vám nikdy neokouká. Na takový dům budou všichni koukat s něžným údivem. O závisti nemluvě.
Ten krok zpět. Na chvilku přestaňte myslet na všechny ty vymoženosti, udělátka a obrázky úžasných domů a vraťte se ke svým pocitům, ke své touze a vyjádřete je. Jaký má být můj dům? Jak se v něm chci cítit? Jak v něm chci být a žít? Kudy do něho chci vstupovat? Jak se v něm chci pohybovat. Jak na něho bude navazovat zahrada. Představte si, jak se v domě budete pohybovat. A to je ten začátek, to je ten krok zpět, o kterém jsem mluvil před několika řádky.
Mnohé z toho o čem mluvím, jste již vyjádřili výběrem svého místa. Tedy vašeho pozemku. Váš pozemek není uprostřed „ničeho“ má nějaké své okolí, sousední domy, někam to je daleko, někam blízko. Je to spíš na vilku, nebo na vilu, nebo na domek, nebo to je proluka mezi prvorepublikovými vilami. Dům má do svého místa zapadnout. A to může, jak přiblížením se, tak naopak kontrastem, nebo vystoupením z řady.
Tento “1. krok”, kdy si začínáte utvářet představu o svém domě a jeho umístění tvoří architektonický koncept. Je to vlastně takové shrnutí-zadání všeho co bude váš dům mít, které se bude postupně propisovat do dalších kroků. A nakonec dům postavíte, bude hotov, bude krásný, vy se nastěhujete a návštěvám budete vyprávět, že to nebyl žádný horor, jak vás všichni strašili.